Konaković: Čekamo zvanične potvrde informacije o tragediji, preuranjeno je govoriti o imenima
Ministar vanjskih poslova Bosne i Hercegovine izjavio je za Fenu da je Ministarstvo jutros rano dobilo obavijest od GSS-a o tragediji na planini Elbrus u Rusiji u kojoj je, prema navodima ruskih medija, poginulo pet alpinista iz BiH.
– Uposlenici Ministarstva uspostavili su kontakte s Ambasadom BiH u Rusiji. Očekujemo, putem tih zvaničnih kanala, i zvanične potvrde. Ali očigledno je, s obzirom i na informacije od članova bliskih ljudima koji su otišli na ovo planinarenje, da se, nažalost, ta tragedija desila – kazao je Konaković.
Dodao je da čekaju zvanične potvrde, te da je još preuranjeno govoriti o imenima i o stepenu povreda kod preživjelih.
– Ono što za sada možemo reći je da radimo vrlo aktivno s našom ambasadom u Moskvi da što prije dobijemo zvanične informacije. Onda, nažalost, slijedi ovaj drugi dio, transport tijela prema Bosni i Hercegovini, koji je vrlo zahtjevan, kompleksan, ali mislim da ćemo to uraditi kao i u dosadašnjim prilikama, na visokom nivou – kazao je Konaković.
Pet alpinista iz BiH poginulo je na planini Elbrus u Rusij, prenosi ruski portal Lenta.ru pozivajući se na informacije ruskog Telegram kanala Shot. Kako se navodi, samo dvoje članova ekspedicije, uspjelo je preživjeti ekstremne uslove na planini.
