Gost Sarajevskog jutra bio je profesor, Vedran Zubić. Razgovarali smo o odgoju djece, te razlozima sve većeg broja maloljetničkih incidenata. Istakao je važnost prisustva roditelja i nastavnika u oblikovanju vrijednosti kod djece. Razgovor je otvorio pitanja o uticaju društvenih mreža i manjku komunikacije.
-Moram konstatirati da djeca sigurno nisu krivci, djeca su samo ogledala roditelja, društvene zajednice, sada i društvenih mreža – kako ih mi modeliramo, takvi oni ispadnu. Kao što postoji prirodna evolucija – čovjekom razvoj i rast, tako postoji i društveni razvoj. Nažalost u današnjem društvu, gotovo da nemate pozitivnih ideala, nešto na šta bi se djeca oslonila ili kretala ka potencijalnom nekom cilju. Nekad vam je škola garantirala posao, ekonomski benefit, no danas ni to više nemate. Roditelji koji se bore da steknu neko materijalno dobro rade od zvijezde do zvijezde, pokušavajući materijalnim dobrom da nadoknade sve ono što ne mogu kroz odgojnu komponentu. Čini mi se da je bolje kupiti novi mobitel nego razgovarati s djetetom 365 dana – to je društvena zajednica koja je apsolutno bolesna, istakao je Zubić.
Dodaje da više ovo nije ni ekonomski problem, nego je riječ o globalnoj moralnoj kataklizmi u kojoj živimo, a da djeca smatraju da je to normalno stanje.
-Društvene mreže mogu donijeti benefit, ali nažalost one zaluđuju djecu. Svi objavljuju i konstatiraju nešto, zaista truju, to je jedan polumedijski prostor, djeca to upijaju. Evo ova katastrofa koja se dogodila u Bosanskoj Krupi, najveća tragedija je da dijete od 14 godina i ne razumije nivo, kvantitet tog zlodjela koje je uradio, a to je najveći problem – poručio je profesor, Vedran Zubić.
Čitav razgovor o ovoj temi, ali i brojnim drugim pogledajte na videu: