Društvo prijatelja Grada Sarajeva pokrenulo je inicijativu koja ima za cilj da ukaže na potrebu adekvatnog zbrinjavanja farmaceutskog otpada koji predstavlja veliku opasnost po zdravlje ljudi i okoliš. Mi kao Društvo poduzeli smo brojne akcije u štampi, zatim uputili brojna pisma upozorenja Ministarstvu Zdravlja Kantonu Sarajeva i Federalnom Ministarstvu Okoliša i Turizma da se ta materija i zakonski uredi, ali kako kažu iz Društva prijatelja Grada Sarajeva, bez ikakvog ispjeha.
Ova inicijativa se odnosi na donošenju Uredbe o sakupljanju, sortiranju, opremanju i zbrinjavanju farmaceutskog otpada za GRAĐANSTVO odnosno STANOVNIŠTVO.
Ko će cijelu proceduru prikupljanja i zbrinjavanja farmaceutskog otpada od građana da uredi do detalja i da plati, nažalost zakonodavac tek treba da propiše i što je još važnije da vrši stalan nadzor cijelog postupka prikupljanja i adekvatnog uništavanja izvan dohvata ljudi. Otežavajuća okolnost je neinformiranost stanovništva o načinu i mjestu odlaganja – ističu iz ovog društva.
Za građanstvo bi trebalo biti dostupni obrasci sa uputama za prikupljanje, odlaganje i zbrinjavanje farmaceutskog otpada. Također bi zakonodavno tijelo trebalo sankcionirati one koji se ne pridržavaju i ne primjenjuju usvojene upute, propise i preporuke Uredbe.
Farmaceutski otpad i njegov uticaj na okoliš u BiH nije adekvatno shvaćen. Kategorizacija farmaceutskog otpada je više stvar užeg kruga stručnjaka, nego što egzistira u praksi. To se mora promijeniti, zbog trajne opasnosti po biodiverzitet i budućnost planete Zemlje.
Razvoj farmaceutske industrije, rast populacije, porast standarda i dužine života stanovništva apsolutno zahtjeva da se ovom problematikom mora ozbiljnije pozabaviti čitava ljudska zajednica.
Upravljanjem odlaganja farmaceutskog otpada u našoj državi i gradu trebalo bi se početi baviti institucionalno i sistematski.