Završna konferencija iz područja priznavanja visokoškolskih inozemnih kvalifikacija u BiH

Centar za informiranje i priznavanje dokumenata iz područja visokog obrazovanja – CIP organizirao je završnu konferenciju na temu priznavanja visokoškolskih inozemnih kvalifikacija u BiH.

– Ova konferencija održana je u okviru projekta ILIRIC, koji financira Vijeće Europe, a čiji je cilj usmjeren na provedbu Lisabonske konvencije o priznavanju kvalifikacija u visokom obrazovanju – kazao je direktor CIP-a Damir Ljubić, koji je i otvorio konferenciju.

Ljubić je podsjetio kako je CIP dio međunarodne mreže ENIC-NARIC koju čine 55 zemalja članica Europske unije i svijeta, koju su uspostavili Vijeće Europe i UNESCO u svrhu akademske pokretljivosti i što kvalitetnije provedbe načela Lisabonske konvencije.

Uz ostalo, CIP sudjeluje u koordiniranju i međunarodnoj razmjeni akademskog osoblja, studenata i programa u području visokog obrazovanja, predstavljaju Bosnu i Hercegovinu u međunarodnim projektima u području visokog obrazovanja iz svoje nadležnosti, posreduju u međunarodnoj mreži centara za informacije (mreže ENIC/NARIC) i pružaju informacije visokoškolskim ustanovama u Bosni i Hercegovini u vezi s inozemnim visokoškolskim ustanovama i programima itd.

Ljubić je napomenuo kako je provedba Lisabonske konvencije iznimno važna i zbog mobilnosti radne snage kod nas i u svijetu.

– Sve češće javljaju nam se gospodarstvenici iz BiH sa zahtjevom priznavanja inozemnih kvalifikacija za osobe koje žele kod sebe zaposliti. Tako su nam se iz Županije Zapadnohercegovačke javili gospodarstvenici sa zahtjevom priznanja kvalifikacije iz Indije, Bangladeša i drugih zemalja, a kako smo u međunarodnom sustavu, odnosno potpuno ravnopravni na europskoj i svjetskoj razini, te smo zahtjeve rješavali za dan-dva, naravno za kvalifikacije koje su u redu, a većina je takvih – kazao je Ljubić.

Po riječima Mirte Mandić Martinović, menadžerice ILIRIC projekta, u proteklih deset mjeseci analizirani su svi propisi iz područja priznavanja inozemnih visokoškolskih kvalifikacija u Bosni i Hercegovini, prevedena je prateća dokumentacija Lisabonske konvencije, čime je taj dokument postao razumljiviji, a samim time i prihvatljiviji za korištenje u BiH i regiji.

– U sklopu projekta kreiran je i predstavljen Model zakona o priznavanju inozemnih visokoškolskih kvalifikacija čijim bi usvajanjem dosegli potpunu harmonizaciju zakonodavstva s odredbama Lisabonske konvencije, čime se Bosna i Hercegovina približava europskim trendovima u priznavanju – dodala je Mandić Martinović.

Priznanje radu CIP-a nedavno je stiglo iz Stockholm, gdje je predstavnika CIP-a Dženan Omanović imenovan za podpredsjednika Međunarodne mreže ENIC.

– Ponosni smo da sudjelujemo u radu tih mreža i učestvujemo u međunarodnim projektima iz oblasti kako priznavanja tako i oblasti sistema osiguranja kvalitete razvoja kvalifikacijskih okvira, studentske mobilnosti i posebno priznavanje kvalifikacija reguliranih profesija – istaknuo je Omanović.