Završena kampanja 16 dana aktivizma protiv rodno zasnovanog nasilja

Na kraju ovogodišnje kampanje “16 dana aktivizma protiv rodno zasnovanog nasilja“ koju je pod sloganom “Zaustavimo femicid“ realizovala UN Women, danas je u Sarajevu održan završni događaj “Od osviještenosti do akcije: Lokalne zajednice predvode promjene“ kojim organizatori žele skrenuti pažnju na važnost rane i efikasne reakcije nadležnih institucija kako bi se sačuvao život svake žene.

Kampanja “16 dana aktivizma protiv rodno zasnovanog nasilja“ se fokusirala na femicid, njegovu prevenciju i jačanje podrške za žene koje su preživjele nasilje.

Globalna statistika pokazuje da širom svijeta intimni partneri i članovi porodice ubiju jednu ženu svakih deset minuta te je zbog femicida njih 51.100 izgubilo život tokom 2023. godine.

– Nasilje nad ženama i djevojčicama je naš zajednički problem i svako od nas, u skladu sa vlastitim mogućnostima i odgovornošću pozicija na kojim se nalazimo, mora učiniti sve kako bi BiH postala društvo u kojem se žene osjaćaju slobodno, sigurno i zaštićeno – poručuli su iz UN Women.   

Aurelija Valtat, šefica Sekcije za evropsku integraciju, politička i ekonomska pitanja Delegacije Evropske unije u BiH, kazala je da danas na Međunarodni dan ljudskih prava podsjeća na univerzalni princip da su svi ljudi slobodni i jednaki u dostajanstvu i pravima, fokusirajući se pri tom na ključna pitanja rodne ravnospravnosti i borbe protiv rodno zansovanog nasilja.

– Na današnji dan također se završava i globalna kampanja “16 dana akivizma protiv rodno zasnovanog nasilja“, čiji je fokus ove godine u BiH na femicidu kao najpogubnijem obliku nasilja. Slučajevi ubistava žena izazvali su ogorčenje javosti u zemlji ukazujući, između ostalog, i na ono o čemu se govori u nedavnom izvještaju Evropske komisije u BiH da je neophodno uskladiti zakonodavni okvir i takođe ga adekvatno primjenjivati. Ne samo da je rješavanje ovih pravnih praznina neophodno za ispunjavanje međunarodnih obaveza BiH, već i za njen put ka članstvu u EU – kazala je Valtat.

Navela je da EU aktivno radi sa svojim partnerima, uključujući i organizaciju UN Women, na jačanju institucionalne podrške i kapaciteta sigurnih kuća i otvaranje mogućnosti za ekonomsko osnaživanje žena koje su preživjele nasilje.

– Borba za rodnu ravnopravnost je borba za ljudska prava i mi nastavljamo zajedno sa našim petnerima podržavati BiH u borbi za formiranje i postizanje rodno ravnopravnog društva – kazala je Valtat.

Direktorica Agencije za ravnopravnost spolova BiH pri Ministarstvu za ljudska prava i izbjeglice BIH Samra Filipović-Hadžiabdić čestitala 10. decembar Dan ljudskih prava, koji je ujedno i završni dan 16 dana aktivizma protiv rodno zasnovanog nasilja.

– Čestitam UN Women koja je organizrala ove aktivnosti i kampanje u cijeloj BiH, pored velikih gradova i u malim lokalnom zajednicama. Vrlo je značajno što smo povezali i međunarodne organizacije, naše parlamentarce, institucije i mehanizme za ravnopravnost spolova. Još jedna velika stvar vezano za ovu kampanju je podizanje svijesti o femicidu, koji se sve češće dešava ne samo u BiH već i u  cijelom regionu i u svijetu. To nam puno govori o mentalnom stanju bh. društva. Veoma je značajno što su u ovoj kampanji uključeni mladi – kazala je Filipović-Hadžiabdić.

Predstavnica UN Women u BiH Jo-Anne Bishop istaknula je da su prava žena ljudska prava i da svaka žena ima pravo na slobodan život bez straha za svoju sigurnost i budućnost.

– Započeli smo kampanju u Parlamentarnoj skupštini BiH zajedno sa parlamentarcima, predstavnicima vlasti, organizacijama civilnog društva i međunarodne zajednice. Tema ovogodišnje kampanje je femicid, odnosno njegova pojava. Kampanju smo iskoristili da ponovo uputimo poziv za veća ulaganja u programe prevencije, u zakonodavani okvir, izgradnju kapaciteta i ogovarajućeg finasiranja. UN Women ostaje posvećen radu sa vlastima, civilnim društvom i lokalnim zajednicama na jačanju politika, servisa podrške i osnaživanju glasova mladih i aktivista/ica tako da svaka žena i djevojčica u BiH može živjeti bez nasilja – izjavila je Bishop. 

Tokom ovogodišnje kampanje zagovarana je kontinuirana saradnja između institucija vlasti i nevladinih organizacija u borbi protiv naslija nad ženama i djevojčicama, kao i međusektorska saradnja na lokalnom nivou. Naglašeno je kako BiH treba uspostaviti jedinstven sistem prikupljanja podataka o svim oblicima rodno zasnovanog nasilja, uključujući femicid, te kako ne smije izostati sistemska podrška za servise podrške kao što su sigurne kuće i SOS telefoni.