Zastava Bosne i Hercegovine na Ambasadi Bosne i Hercegovine u Kanadi je spuštena na pola koplja u znak sjećanja na žrtve genocida u Srebrenici i obilježavanja Medjunarodnog dana sjecanja na zrtve genocida u Srebrenici. Po prvi put od uspostave diplomatskih odnosa između Bosne i Hercegovine i Kanade, Ambasada na ovakav način odaje počast žrtvama genocida.
Širenje istine o genocidu u Srebrenici je diplomatska, moralna i ljudska dužnost.
Diplomatija ne smije biti sredstva antidržavnog rada, već snažna poluga odbrane i jačanja države u kojoj kultura sjećanja treba imati snažnu ulogu. Zbog diplomatije država opstaje ili propada. Već smo upozoravali da se rat u Bosni i Hercegovini nastavlja drugim sredstvima, sada posebno u polju diplomatije u kojoj zabrana kulture sjećanja, negiranje genocida i veličanje ratnih zločinaca postaje stub antibosanskog djelovanja, saopćeno je iz Instituta za istraživanje genocida Kanada.
“Danas Kanada razmišlja o genocidu nad više od 8.000 muškaraca i dječaka bosanskih Muslimana i raseljavanju preko 20.000 žena i djece, koje su snage bosanskih Srba nasilno protjerale iz svojih domova u Srebrenici, u Bosni i Hercegovini, kazala je Mélanie Joly, ministrica vanjskih poslova Kanade.
Dok obilježavamo ovu mračnu prigodu, pozdravljamo službeno priznanje ovog dana kao prvog Međunarodnog dana i sjećanja na genocid u Srebrenici 1995. godine, nakon rezolucije koju je odobrila Opća skupština UN-a 23. maja 2024. godine. “Danas odajemo počast sjećanju na žrtve masakra i priznajemo duboke i ukorijenjene emocionalne ožiljke koje nose preživjeli i njihovi najmiliji, dok se i dalje pokušavaju izliječiti od ovog tragičnog događaja. “Izuzetna hrabrost i otpornost koju su pokazali preživjeli je inspirativna. Kao kosponzor rezolucije UN-a, Kanada se sjeća ubijenih i izražava sućut svima koji su izgubili člana obitelji ili prijatelja. Stojimo uz žrtve i obitelji preživjelih u njihovoj stalnoj borbi za pravdu, naglasila je ministrica vanjskih poslova Kanade.
“U vrijeme kada su međuetničke napetosti u porastu diljem Zapadnog Balkana, i dok Rusija pokušava potkopati demokraciju u regiji, obvezujemo se braniti punu provedbu Daytonskog mirovnog sporazuma iz 1995. i teritorijalni integritet Bosne i Hercegovine kao multietničke država. Mir u Bosni i Hercegovini je mir u regionu. “Dok obilježavamo 75. godišnjicu NATO-a ovaj tjedan u Washingtonu, Kanada će također nastaviti podržavati prisutnost NATO-a na Zapadnom Balkanu kako bi se održao mir i stabilnost u regiji. “Dok se pojavljuju odjeci prošlosti, najveće poštovanje koje možemo odati ubijenima je raditi na pomirenju i učiniti sve što možemo da spriječimo da se takav užasan zločin ikada više ponovi”, poručila je.