VTK – Poduzeti mjere kako bi se izbjegle kolone s kvarljivom robom na granici s Hrvatskom
Sastanak o temi „Hitno rješavanje dugih zadržavanja i zastoja na graničnim prelazima sa Republikom Hrvatskom kroz otvaranje dodatnog BIP-a i „zelenih koridora“, te produženje radnog vremena fitosanitarnih inspektora u sezoni“ održan je danas u Sarajevu.
Sastanku u Vanjskotrgovinskoj komori (VTK) BiH prisustvovali su izvoznici (voća i povrća, prehrambenih proizvoda), prestavnici međunarodnih drumskih prevoznika i relevantnih institucija na nivou BiH i predstavnici Federalne Uprave za inspekcijske poslove.
U saopćenju VTK se navodi da izvoz svježeg voća i povrća (šljiva, krastavac kornišon, mladi krompir i stono grožđe) iz Bosne i Hercegovine u EU, kontinuirano raste.
U 2021. na tržište EU izvezeno je 22.950 t robe u vrijednosti 42,7 miliona KM, što čini 79 posto od ukupnog izvoza svježeg voća i povrća. Najviše proizvoda izveze se u Njemačku, R. Hrvatsku i Sloveniju, međutim R. Hrvatska je za BiH značajna tranzitna zemlja.
Prosječan izvoz pomenutih proizvoda u posljednje tri godine je iznosio 17.286 t., što znači da se u sezonskom periodu od juna do septembra izvezu 864 kamiona svježeg voća i povrća, u prosječnoj vrijednosti od 28,8 miliona KM.
Radi se o proizvodima sa vrlo visokim sadržajem vode koji do krajnjeg kupca treba da stigne u što kraćem vremenskom roku kako ne bi izgubili na kvalitetu, što za sobom povlači i cijenu proizvoda od strane kupca – navodi se u saopćenju.
Na današ njem sastanku zaključeno je da se traži hitan sastanak u roku od par dana s predsjedavajućim Vijeća ministara BiH, predstavnicima nadležnih ministarstava i institucija na nivou BiH, predstavnicima UIO BiH, granične policije i predstavnicima entiteskih vlada (inspektorati) i nadležnim instiutucijama entiteta.
Hitan sastanak se traži kako bi se predstavile hitne mjere koje je moguće da nadležne institucije u BiH provedu u kratkom vremenskom roku, a kako bi se izbjegle kilometarske kolone na granici sa Hrvatskom, a pogotovo u trenutnom periodu pojačanog izvoza lako kvarljive robe. Na sastanku je posebno naglašena neophodnost hitnog djelovanja, jer svakim danom se povećava izvoz lako kvarljive robe.