Očekuje li Kanton Sarajevo reforma zdravstvenog sistema, koliko i da li nam nedostaje ljekarskog i medicinskog kadra, kako se zdravstvo odupire političkim pritiscima? Gost Polisa je ministar zdravstva KS Haris Vranić.
Šta se može očekivati u zdravstvenom sektoru u naredne četiri godine?
“Postavili smo i kratkotočne i dugoročne zadatke. Ono što je najvažnije je optimiziranje broja medicinskog kadra. Drugo, Vlada je u svom budžetu kroz ministarstvo zdravstva planirala 4 miliona KM za dodjeljivanje 70 ili 75 specijalizacija, koje su deficitarne unutar KS. Idemo i za poboljšanjem informatizacije svih zdravstvenih ustanova. Krenuli smo s elektronskim uputnicama i mislimo i dalje razvijati taj segment. KS će po prvi put dobiti hospis za terminalno bolesne, ono što, nažalost, KS nikada nije u zadnjih 30 godina imao. Prioriteti su i opremanje dijagnostičkim sredstvima, laboratorijama i i aparatima potrebnih unutar zdravstvenog sistema. Već smo neke ciljeve i ostvarili”.
Šta će biti najveći izazov?
“Najveći izazov je popunjavanje specijalističkog kadra koji nedostaje u svim javno-zdravstvenim ustanovama u KS, što je posljedica neplanskog kadroviranja unutar ovih ustanova. Nisu razmišljali o odlasku u penziju, niti onih koji su samovoljno otišli”.
Je li poznata brojka koliko ljekara fali?
“Prije neki dan sam imao sastanak sa direktoricom Zavoda za javno zdravstvo KS u kome sam joj dao input da se napravi detaljna analiza svih kadrova. Uskoro ćemo imati registar i vidjeti koliko je to deficitarnog kadra”.
Odlazak kadra u privatni sektor?
“Vrlo lahko se može desiti da doživimo odliv kadra iz javno-zdravstvenih ustanova u privatni sektor. Ono što može uraditi ministarstvo zdravstva i Vlada, to je da smo drastično poboljšali materijalne uslove kroz potpisivanje novog kolektivnog ugovora. Plate su izuzetno dobre” – podijelio je Vranić za Polis.
Cijeli razgovor na YouTube kanalu TVSA