Polazak u vrtić unosi veliku promjenu u djetetov život iz sigurne i poznate okoline prelazi u nepoznatu, sa osobama koje su mu strane. Kako polazak da bude manje stresan za dijete tako i za roditelje govorila je Amina Cerić, psiholog javne ustanove „Djeca Sarajeva“
„Do polaska u vrtiće ima još vremena, kreće se u septembru kao i nova školska godina. Postoje stvari koje se mogu uraditi roditelji od ovog momenta, neke pripreme. Pripremiti dijete na određenu vrstu samostalnosti, potom da dijete usvoji navike koje do sada nije kao što su samostalno hranjenje, oblačenje te prepuštanje djeteta na boravak s ljudima koji su mu bliski i poznati ali na malo duži period. Pri tom je važno objasniti gdje vi kao roditelj idete, kada ćete se vratiti. Dijete voli da zna da ćete se vi vratiti, to je jako važno da usvoje prije polaska u vrtić“ naglašava naša sagovornica u vezi sa pripremom djece za odlaske u vrtić.
Cerić navodi da bez obzira kako se dijete prilagodi na vrtić, važno je da i taj proces prođe jer je predškolsko obrazovanje je neophodano za razvoj djeteta i njegove ličnosti. Period adaptacije može trajati nekoliko mjeseci, poslije toga uključuju se svi u rad s roditeljima kako bi se djetetu olakšao odlazak i boravak u samoj ustanovi.
„Mi volimo kazati da kada se sam roditelj adaptira na vrtić i dijete će. Sama ta priprema počinje od roditelja. Od njegovih očekivanja, od stresa koji pokazuje a sigurno se prenosi i na dijete. Kada roditelj prihvati da je to nešto pozitivno za njegovo dijete i da ga prepušta ljudima koji stvarno znaju raditi svoj posao, stres popušta. Razdvajanje roditelja i djece treba da bude kratko uz kratko objašnjenje uz mali zagrlja koji daje osjećaj sigurnosti. Dalje odgajatelji preuzimaju dijete na najbolji stručni način koji je opet prilagođen“ objašnjava Cerić o načinu prilagodbe i roditelja.
Za kraj Cerić objašnjava da je djetetu važno predstaviti jednu realnu sliku o vrtiću, objasniti šta će tu raditi, kada će krenuti i koliko će ostajati kako bi proces pripreme bio usšješan a potom i sami odlasci.
Dea Bubić