Gosti Sarajevskog jutra bili su Amra Maglajčetović i Damir Hanić, edukatori projekta ” Greenaram “. Govorili smo o edukacijama i tehnologijama koje se koriste za proizvodnju obnovljive energije.
Trenutno najključnjiji izvori energije jesu, termoelektrane čak 70 posto električne energije koju koristimo danas proizlazi iz termoelektrana prvenstvo termoelektrana u Kaknju. Ostalo 25 posto energije dolazi iz hidroelektrana,a nešto oko pet posto dolazi iz solarnih i vjetro elektrana zajedno tako da se najviše oslanjanjamo na proizvodnju energije uz pomoć uglja“. kazala je Maglajčetović
Damir Hanić dodaje da bismo ušli u EU taj se broj mora spustiti nešto ispod 30 posto što znači, da nas čeka poprilično dug put prelaska s izvora energije na obnovljive, a da sve to ima jako loš uticaj na naše zdravlje zbog emisija CO2 još uvijek oni kažu da se postavljaju filteri u termoelektrane to nije dovoljno da bi se čestice kako da kažem smirile.
„Mislim da ga nije moguće potpuno izbaciti barem u našem životnom vijeku barem narednih 50 do 100 godina ali ima jedan veliki problem što uglja generalno nigdje nema i ako ga ima dosta je nisko kvalitetan da bismo nastavili te elektrane koristiti trebali smo uvoziti iz drugi država gdje ima kvalitetan ugalj sta mi možemo da uradimo u procesu životnog vijeka jeste da se probamo okrenuti ka održivoj izvorima energije primarno su to solarni paneli, modularni su svako ih može u svoje domacinstvo instalirati te smo mi kroz ovaj projekat koji smo dobilili od organizacije Bold,“ kazao je Hanić.
Krenuli smo od ideje da educiramo žene u domaćinstvu šta je ta energija zapravo, moramo educirati glavnu skupinu ljudi da se krene pričati, o tome. Ako sutra krenu da kupe tu tehnolgiju da znaju šta i zašto kupuju i zašto neke komponente moraju da stoje u kući kao sto su baterije, konektori itd.
Zašto košta instalacija tako koliko košta mislim da smo 1200 KM je jedan kilovat, u suštini za neku prosječnu malu solarnu elektranicu treba oko 7 hiljada KM samo da se instalira i da se kupi nešto tako sto bi se bez dozvola ugradilo u kući.
Tako kada ukomponujemo tehničko znanje kroz nas projekat educirati mlade djevojke i žene saznanje financijskim mislim da bismo mogli da krenemo u proces kao društvo da se projekti u malim općinama i lokalnim zajednicama da se mogu opisati sa tim znanjem, pa da ide sad ću reći jedna lokalna zajednica da raspiše projekat primjer UNDP da 10 domaćinstva dobije malu svoju elektranicu.
I da krenemo korak po korak, malo vamo malo tamo mislim da je lakše da se prihvatimo samih svojih problema i života nego da čekamo da Vlada donese neki veliki revolucionarni projekat, da se riješi, mi moramo biti svjesni da ta energija ne samo solarna nego i izvor energije mi ćemo to da instaliramo i mi smo riješili sve probleme.
Pogledajte više informacija na sljedećem linku