Većina nije prijavila: Svaka druga žena u BiH doživjela neki oblik nasilja
Nasilje nad ženama i nasilje u porodici, kao jedan od najvećih izazova bosanskohercegovačkog društva, problem je koji je izašao iz privatne u javnu sferu. Naime, dugo vremena se partnersko i porodično nasilje u Bosni i Hercegovini sagledavalo kao privatna porodična stvar. Intervencija društva postala je intenzivnija kada se razvila svijest da je sprečavanje ove vrste nasilja jedan od imperativa u oblasti zaštite ljudskih prava.
Poražavajući podaci su i da 85 posto žena nije prijavilo nasilje policiji, a da dvije trećine žena smatra da je nasilje nad ženama uobičajena pojava, podaci su OSCE-a iz 2019. godine.
– Nasilje jako zastupljeno u našem društvu –
Amna Muharemović, programska specijalistkinja iz UN Women BiH, govorila je za Anadolu o nasilju nad ženama, problemima s kojima se susreću, ali i projektima uz pomoć kojih pokušavaju prevenirati neku vrstu nasilja.
“U posljednje vrijeme jako puno govorimo o nasilju zbog vrlo nesretnog slučaja 11. augusta (ubistvo Nizame Hećimović u Gradačcu op.a.) i zbog povećane medijske pažnje na tim najvećim oblicima nasilja kao što je femicid. Međutim, nasilje je i prije ovog intenzivnog medijskog izvještavanja, jako zastupljeno u našem društvu. Ono je zapravo odraz jedne duboke nejednakosti žena u našem društvu. Nekako zadnji odraz neprisustva žena na tržištu rada, imamo jako mali broj ekonomski aktivnih žena – 35 posto, što je najniža cifra u Jugoistočnoj Evropi. Nasilje je prisutno u svim društvima”, kazala je Muharemović.
Mišljenja je i da žene nisu tako vidljive u političkom odlučivanju, jesu u politici, ali ne na mjestima odlučivanja u mjeri u kojoj bi trebale biti.