Za usvajanje rezolucije o Srebrenici glasale su 84 države od prisutnih 171. Protiv ih je bilo 19, a čak 68 bilo je suzdržano. Ključni je ovo korak ka priznavanju i osudi zločina koji su se dogodili u Srebrenici prije gotovo tri decenije.
Raspravu u sali UN-a otvorila je predstavnica Njemačke koja je zajedno sa Ruandom bila inicijator predloženog teksta rezolucije. Njemačka predstavnica tokom obraćanja jasno je poručila kako Genocid koji se desio u julu 1995. godine nikada ne smije biti zaboravljen a da je ovo jasan put da cijeli svijet pamti.
Na sudski utvrđene činjenice, al i ono što je rekla predstavnica Njemačke burno je reagirao tokom obraćanja predsjednik Srbije Aleksandar Vučić. Prisutne u sali pozvao je da glasaju protiv rezolucije ali njegov poziv bio je uzaludan – rezolucija je podržana.
Posebno važan dio dokumenta je poziv svim državama članicama UN-a da u svoje obrazovne programe uvrste sudski utvrđene činjenice o genocidu. Ovakve izmjene obrazovnih programa trebale bi biti napravljene kroz posebne aktivnosti prilagođene djeci i mladima. Posebno je ovo važno poručuju preživjeli ističući kako je moralna satisfakcija znati da će se u knjigama svih škola u svijetu čuti šta se desilo u Srebrenici u julu 1995. godine.
Opširnije pogledajte u prilogu kolegice Fatime Fazlagić-Hastor.