online slots game malaysia
SarajevoVijesti

Udruženje „Alden S 46“ pokreće prvu dječiju kulinarsku radionicu u Sarajevu i otvara „Kutak podrške“ za roditelje koji su izgubili djecu

Udruženje „Alden S 46“ donosi dvije izuzetno važne vijesti za lokalnu zajednicu, fokusirane na inkluziju najmlađih, ali i na pružanje prijeko potrebne podrške onima koji prolaze kroz najteže životne periode.

Gostujući u programu „Sarajevskog jutra“, predsjednica udruženja Dženita Salispahić najavila je projekte koji spajaju humanost, edukaciju i međusobno razumijevanje.

Inkluzija kroz igru i kuhanje: Prva dječija kulinarska radionica

Od septembra ove godine, Sarajevo će postati bogatije za prvu dječiju kulinarsku radionicu osmišljenu tako da okuplja svu djecu – kako tipičnu, tako i djecu s poteškoćama u razvoju. Cilj ovog projekta je potpuna inkluzija, socijalizacija i promocija zdravih životnih navika od najranijeg doba.

„Želimo da to bude radionica gdje će sva djeca zajedno sjediti, pripremati zdravu hranu i slatkiše, te kroz druženje učiti o higijeni i zdravoj ishrani. To je prilika da se tipična djeca edukuju i socijalizuju sa vršnjacima s poteškoćama u razvoju, učeći kako da pomognu onima koji ne mogu sve sami“, istakla je Salispahić.

Iako zvanično otvaranje slijedi na jesen, udruženje već sada provodi probne mini-radionice kako bi se cijeli koncept usavršio. Plan je da se ovaj projekat u budućnosti širi i na druge gradove širom Bosne i Hercegovine.

Kutak podrške: Siguran prostor za roditelje koji dijele istu bol

Druga, emotivno teža, ali jednako važna inicijativa udruženja jeste osnivanje „Kutka za roditelje“ koji su na bilo koji način izgubili dijete. Dijeleći vlastito teško iskustvo gubitka, predsjednica udruženja je naglasila koliko je u takvim trenucima ključno ne ostati sam sa svojom boli.

Kutak je osmišljen kao sigurno mjesto gdje roditelji ne moraju skrivati svoje suze i gdje mogu otvoreno razgovarati sa ljudima koji ih u potpunosti razumiju. Udruženje planira organizovati redovna druženja uz kafu, ali i obezbijediti stručnu pomoć kroz razgovore sa psiholozima.

„Najteže je nositi bol u srcu, a osmijeh na licu. Pred majkom koja je takođe ostala bez djeteta ne morate se stiskati da ne zaplačete. Želimo da kroz ovaj kutak gajimo lijepe uspomene na našu djecu koja više nisu s nama“, poručila je Dženita Salispahić, pozvavši sve roditelje kojima je potrebna podrška da se jave udruženju.

Udruženje „Alden S 46“ nastavlja sa svojim edukativnim i humanim radom, a njihov trud i dosadašnje aktivnosti (poput edukativnih posjeta zoološkom centru ili vatrogasnoj brigadi) možete pratiti i putem njihovog zvaničnog YouTube kanala.

0 0 vote
Article Rating

Show More
Subscribe
Notify of
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments
Back to top button
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x

Koristimo kolačiće za pružanje boljeg korisničkog iskustva. Nastavkom pregleda web stranice slažete se s uvjetima korištenja.

trusted online casino malaysia