U komunikaciji sa osobama sa oštećenim sluhom i govorom potrebno je više empatije i poznavanje znakovnog jezika
U Sarajevskom jutru sa nama bile su Meliha Povlakić – Hadžiefendić, direktorica Centra za slušnu i govornu rehabilitaciju i Melita Čano asistentica u odjeljenju.
Centar za slušnu i govornu rehabilitaciju nudi predškolsko, osnovno i srednjoškolsko pohađanje nastave. Kao vrlo bitna informacija za sve one koji imaju djecu sa poteškoćama u slušnom i govornom aspektu tokom cijele školske godine se vrši upis novih učenika.
Direktorica centra ističe kako je Centar specijalizirana ustanova i osnovna djelatnost mu je dijagnostika, rehabilitacija i edukacije djece i omladine oštećenog sluha i govora.
Melita, sada asistentica u Centru podijelila je svoje iskustvo sa nama i kazala kako je dok je imala sedam godina zbog visoke temperature dobila oštećenje na oba uha. Bezobzira na tu poteškoću Melita je istakla kako biti osoba sa oštećenim sluhom nije ništa strašno, samo zahtijeva mnogo truda i rada.
-Najviši problem je barijera u komunikaciji, da bi se to riješilo potrebno je mnogo rada i zajedničke snage. Oni koji rade u ustanovama da nauče znakovni jezik ili potrude se da napismeno ili čitanjem s usana pomognu osobi mnogo bi doprinijelo u boljoj komunikaciji.- kazala je Melita.