Bosna i Hercegovina je treća na svijetu po broju medicinskih radnika koji su u proteklih pet godina otišli u Njemačku. Najviše ih odlazi s Filipina, sljedeća na listi je Srbija, a potom Bosna i Hercegovina. Interesantno je da se na sajtu njemačke Savezne agencije za rad tvrdi da se medicinsko osoblje dovodi samo iz takvih zemalja u kojima postoji višak medicinskog kadra. Izgleda da i mi imamo višak medicinara. Tako je jutros u Hotelu Holidej-In bila jedna od njemačkih agencija koja potpisuje ugovore s našim medicinskim radnicima za odlazak u Njemačku. Nije nam bilo dopušteno snimanje.
Džejna Mujagić, TVSA
Na organizirani kasting za medicinske sestre i tehničare u hotelu Holiday In dosli su mnogi kako bi dobili posao u Njemačkoj. Oni koji su došli na današnju prezentaciju u organizaciji njemačke firme ProCurand, koja se bavi pruzanjem usluga posredovanja pri zaposljavanju, nisu želji pred kamere, a ni organizatori. Ali u neformalnom razgovoru sugrađanka sa kojom smo razgovarali kaže da 20 godina ne može dobiti posao u svojoj struci – trenutno radi u jednom ugostiteljskom objektu u Sarajevu. Odlučila je napustiti BiH kako bi u Njemačkoj radila kao medicinska sestra. Njen sin i kćerka, kaže , imaju istu želju: otići odavde. Iz Agencije za rad i zapošljavanje dobili smo šture podatke .
Trendu odlaska van granica BiH ne nazire se kraj. Iskustva onih koji su iz Bosne i Hercegovine otišli trbuhom za kruhom – govore da je Njemačka zasigurno zemlja koja im pruža adekvatne uvjete za život i rad koje prije nisu imali. Tako je bilo i prije pet decenija, kada su građani bivše Jugoslavije odlazili na privremeni rad u tu zemlju, ali oni koji danas odlaze u Njemačku, uglavnom ne planiraju povratak u domovinu.