A od danas građani mogu da se uključe u borbu protiv ilegalnih aktivnostu u šumarstvu i to putem mobilne aplikacije pod nazivom Čuvajmo šumu. Garantira se aninomnost onima koji prijavljuju nedozvoljene aktivnost. Cilj je, kažu iz Incijative za šumarstvo i okoliš, da se građani podstaknu da daju svoj doprinos u očuvanju šuma i biodiverziteta.
Od ukupne površine KS šume i šumsko zemljište čine 60% teritorije. Nelegalna sječa i pretvaranje šumskog u građevinsko zemljište dugogodišnji su glavni problemi u oblasti zaštite šuma ističu u resornom kantonalnom ministarstvu.
No svu nelegalnu sječu nadležni organi ne uspiju evidentirati kao i ni aktivnosti odlaganja otpada. U tom djelu sad je dobiven alata u vidu mobilne aplikacije putem koje građani mogu prijaviti aktivnosti za koje smatraju da su nelegalne.
Samir Omerović, direktor „KJP Sarajevo – šume“ istakao je saradnju do sada sa građanima i nevladinim sektorom na suzbijanju nelegalni aktivnosti.
No, kaže zbog obima informacija na različitim medijima nije se moglo efikasno djelovati.
Značajno je daje aplikacija dostupna i tamo gdje nema internetske veze na način da se može aktivnost snimiti a slanje će se izvesti po uključenju na mrežu istaknuto je na predstavljanju aplikacije „Čuvajmo šumu“.
Goran Morić, TVSA