Uskoro bi trebala krenuti izrada Strategije ograničenja korištenja uglja i ostalih čvrstih goriva u Kantonu Sarajevo za period 2021 – 2031. godina. Riječ je o jednoj od aktivnosti u sklopu projekta „Zeleni ekonomski razvoj“. Skupština KS je Vladu i resorno ministarstvo da krenu u izradu ove strategije.
Svake godine, naročito u decembru, Sarajevo i njegovi stanovnici guše se u smogu. Kako bi izbjegli da glavni grad BiH i u narednim godinama bude okarakterisan kao jedan od najzagađenijih gradova Evrope i svijeta, neophodno je što prije poduzeti odgovarajuće korake. Hiljade bespravno izgrađenih kuća na padinama oko grada, za zagrijavanje koriste ugalj lošeg kvaliteta, što je, stručnjaci upozoravaju, najveći uzročnik zagađenja.
„To je posebno otežavajuće zato što se koristi ugalj koji u sebi ima jako dosta sumpora pa onda imamo visoke emisije sumpor dioksida i to tako u ogrijevnom drvetu i uglju ima doista pepela pa imamo dosta čvrstih čestica“, rekao je profesor Azrudin Husika sa Mašinskog fakulteta Univerziteta u Sarajevu.
Upravo ovu situaciju trebalo bi da promijeni strategija ograničenja korištenja uglja i ostalih čvrstih goriva. Ona podrazumijeva, između ostalog i analizu trenutnog stanja, odnosno popis svih izvora emisija čvrstih goriva, uključujući i kućna ložišta. Osim što će, za početak, biti predložena potpuna zabrana korištenja uglja u četiri gradske opštine, paralelno s tim resorno ministarstvo će u saradnji s UNDP-jem raditi na zamjeni ložišta kod građana.
„Dakle da to budu certificirana ložišta koja su na pelet i koja daju malu emisiju zagađenosti i mi ćemo ići sada u to bit će objavljen tender gdje će se ljudi prijaviti , gdje će biti subvencionirane zamjene tih peći tako da je to jedan dugotrajan proces“, Faruk Kapidžić, ministar prostornog uređenja, građenja i zaštite okolišta KS.
Na osnovu prikupljenih podataka, strategija će dati i liste prioritetnih zona i naselja koja imaju najveći uticaj na kvalitet zraka te odgovor gdje usmjeriti sredstva za sanaciju. Osim zamjene ložišta ,radit će se i na utopljavanju.
„dakle jednom kada čovjek utopli svoju kuću onda će mu trebati značajno manje goriva i onda će moći sebi priuštitii neko skuplje gorivo ka što je prirodni gas“, rekao je Husika.
„Strategija smanjenja korištenja uglja kao energenta za zagrijavanje je nešto što je trebalo KS i prije 10 ili 20 godina ali eto nikad nije kasno, iskreno se nadamo da će ovom studijom doći do potpunoh izbacivanja ugljena kao energenta u KS i da ćemo na taj način uspjeti i da ćemo dobiti čistiji zrak za sve naše stanovnike“, istakao je Rijad Tikveša, predsjednik Udruženja Ekotim.
Također, strategijom će biti i definisan rad inspekcije te omogućiti inspektorima da kontrolišu ne samo korištenje već i skladištenje čvrstih goriva.
Berina Bevrnja – Muratović, TVSA