U toku je obilježavanje Evropske sedmice mobilnosti. Tim povodom na Vislosnovom šetalištu je upriličena aktivnost ”Planiranje održive urbane mobilnosti”. Cilj je bio građanima približiti sve alternativne načine mobilnosti a koje su zdravije kako za njih tako i za sredinu u kojoj živimo.
Ove godine Evropska sedmica mobilnosti obilježava se pod motom Mobilnost s nultim emisijama. Podrazumijeva svako kretanje koje ne zagađenje vazduh, kao što su tramvaj, trolejbus, autobus na gas, električni autobus, skuteri, pješačenje i bicikl.
“Dosta naših gradova je pogođeno zagađenjem. I ova sedmica je organizovana s početkom jeseni da pošalje poruku da ljudi koriste prevoze koji nemaju emisiju. Ono što fali našim gradovima – fali nam infrastrukture za kretanje kako za pješake, bicikle tako i skutere”, rekao je Osman Lindov predstavnik Udruženja inžinjera saobraćaja i komunikacija BiH.
Lindov ističe da svi gradovi u Evropi imaju električna vozila, električne autobuse i mnogo više autobusa na plin nego što imaju Sarajevo, Tuzla, Zenica, Bihać, odnosno gradovi koji su najviše pogođeni zagađenjem u zimskim mjesecima. To nas, kaže, očekuje i ove godine. Osvrnuo se i na problem s javnim saobraćajem koji postoji u glavnom gradu navodeći da Sarajevo ne može biti metropola s ovakvim javnim prijevozom niti će biti ako se nešto ne uradi.
“Trenutno javni prevoz ne može se riješiti na ovakav način kako se rješava. Imamo loše trase, lose tramvaje, lošu uslugu. Mi moramo shvatiti da je to loša usluga i da je moramo rješavati”, rekao je Lindov.
Za rješavanje ovog problema potrebno je poduzeti ozbiljne korake i pomoći vlastima da postave ambiciozne, ali i dostižne ciljeve te da se to ostvari na isplativ način, kažu studenti Fakulteta za saobraćaj i komunikeacije UNSA. Navode da je sedmica Evropske mobilnosti idelna prilika da se građanima približe načini rješavanja problema mobilnosti.
“Evropska sedmica mobilnosti“ omogućava pokretanje niza aktivnosti te nudi platformu lokalnim vlastima, organizacijama i udruženjima za promociju inicijativa za održivu urbanu mobilnost, podizanje svijesti o šteti koju sadašnji trendovi urbane mobilnosti nanose okolišu i kvaliteti života, a sve to s jednim ciljem, osvećenosti lokalnih vlasti politikama održivog urbanog saobraćaja i uvođenje novih politika i trajnih mjera.
Lejla Lipa, TVSA