Na Svjetskom ekonomskom forumu održanom u novembru prošle godine razmatrano je uvođenje četverodnevne radne sedmice, a kao jedan od razloga navodi se da je to dobro za produktivnost i dobrobit ljudi, te da se time postiže ravnoteža između privatnog i poslovnog života.
Tražimo odgovor na pitanje koliko je realna mogućnost da u Bosni i Hercegovini imamo četiri radna dana, a tri dana odmora?
Iz Udruženja poslodavaca KS za TVSA govorio je Suhad Ećo: “Ako bi takva incijativa za nekoliko godina zaživjela u Bosni i Hercegovini mislim da bi svakako benefiti za firme bili da možda imaju manji broj sati i da manje plaćaju uposlenike, a uposlenici ukoliko imaju radne danje manje imaju više vremena za privatne aktivnosti“.
Esad Bajtal, sociolog, ocjenjuje incijativu kao odličnu rekavši: “Iskustvo pokazuje da je to moguće, da odmorni ljudi tri dana naredna četiri mogu raditi efektivnije, snažnije i motiviranije. To je logika stvari kojom se trebalo rukovoditi svako društvo koje ima humaniju i bolju budućnost, te progresivniji i civiliziraniji način življenja“.
S ekonomskog aspekta govorio je Admir Čavalić: “Ta incijativa nije bezazlena zbiog činjenice da je Covid 19 promijenio uslove rada. Dosta radnika je čak i u Bosni i Hercegovini radilo od kuće i onda su se obrasci rada promijenili. Najveća prednost navedenog je što ide u duhu vremena. Prednost je to svakako za radnike ako će povećati njihovo zadovoljstvo u radu, a to podrazumijeva da rastu i drugi ekonomski parametri“.
Međutim, Čavalić ističe da je incijativu lakše izvesti u IT sektoru, dok je to teže u proizvodnim djelatnostima koje zavise od radnika.