TVSA: Na sjednici Ekonomsko-socijalnog vijeća usaglašen zahtjev za povećanje minimalne plaće u FBiH
Na nastavaku 124. sjednice Ekonomsko-socijalnog vijeća razgovaralo se o više problema sa kojim se privreda Federacije susreće u toku pandemije. Mnogo nesuglasica između Udruženja poslodavaca I Sindikata, ali ipak kažu da su napravljeni značajni pomaci u razgovorima. Minimalna plata, zakon o štrajku, ali i ponovno uvođenje stanja prirodne nesreće su bile teme jučerašnje sjednice.
Ekonomsko socijalno vijeće razmatralo je niz tema vezano za krizu uzrokovanu pandemijom korona-virusa. Dogovor je postignut kada je riječ o zahtjevu za povećanje minimalne plaće u Federaciji.
„Ja mislim da smo mi postigli jedan koncenzus da se minimalna plata definitivno mora dizati, to je prva stvar, ona mora da ide gore, krajnje vrijeme je, već je 5 godina ova minimalna plata na snazi. Postigli smo još jedan konsenzus a to je da bi idealno bilo da se promijeni zakoni o doprinosima i porezom na dohodak i da to onda bude paket, time bi minimalna plata mogla ići gore, a da doprinosi ne rastu“, kazao je Adnan Smailbegović, predsjednik Udruženja poslodavaca BiH.
Do kraja mjeseca očekuje se još jedan sastanak Ekonomsko-socijalnog vijeća do kada Federalno ministarstvo finansija treba da pripremi uredbu o minimalnoj plaći. U Sindikatu smatraju da bi trebalo da iznosi oko 700 maraka, dok poslodavci predlažu od 550 do 650 maraka.
„Mi smo za sjednicu pripremili okvirno izračun minimalne plate I predali je socijalnim partnerima uz negodovanje kako s to poslodavci iskazali na način da nije prihvatljiva taj naš prijedlog da bude 70% od prosijeka Federacije najniiža plaća, normalno govorim o NETO plaći bez ostalih primanja, toplog obroka ili eventualno prevoza“, rekao je Mevludin Bektić, predstavnik Sindikata FBiH.
Udruženje poslodavaca predložilo je i vraćanje stanja prirodne nesreće kako bi bio aktiviran korona zakon. Razlog tome je činjenica da će od predviđenih 450 miliona biti iskorišteno samo 130 u tri mjeseca. Dodaju da velik broj radnika nije ostvario svoja prava i da zakonom nisu obuhvaćeni svi.
Nije bilo dogovora o zakonu o štrajku. Iz Sindikata najavljuju i političku borbu za kvalitetniji i povoljniji zakon za radnike.
Mašo Karavdić, TVSA