TVSA: Brojni ugostitelji digli glas protiv odluke Federalnog kriznog štaba

Nakon što je prije nekoliko dana Federalni krizni štab donio naredbu da ugostiteljski objekti ne mogu raditi duže od ponoći, brojni ugostitelji digli su glas protiv ovakve odluke. Kao razlog navode da im je rad ionako otežan usljed pandemije koronavirusa i da je gostiju jako malo. Stoga bi ovakve zabrane mogle dovesti do zatvaranja objekata. Advokat sarajevskih ugostitelja traži ukidanje ove naredbe.

Poluprazne ljetne bašte početkom jula inače su nezamislive u Sarajevu. Turista i građana iz dijaspore gotovo da nema. Ovakvu situaciju ne pamti ni Amar Trbović, vlasnik jednog ugostiteljskog objekta.

„Evo po danu su sad velike vrućine, kao što vidite nigdje nikoga poneki gost sjedi. Navečer taman kad se krene puniti mi moramo zatvoriti u 12 sati. Grcamo u dugovima, već smo počeli da razmišljamo da dižemo i kredite da bi to pokušali pokriti“, rekao je Amar Trbović, ugostitelj.

Advokat sarajevskih ugostitelja Senad Pećanin smatra kako je odluka kriznog štaba diskriminatorna, naročito imajući u vidu da nadležni istovremeno tolerišu održavanje javnih skupova visokog rizika, kao što su vjerska okupljanja, građanski protesti, maturske svečanosti, sportske manifestacije i slično.

„Ovo je apel ugostitelja u Sarajevu, dijela ugostitelja koji su najviše pogođeni da ukoliko se ova mjera ne promijeni da će egzistencije na stotine hiljade radnika biti ugrožene, da će ljudi ostati bez posla, da će njihove porodice doći u tešku socijalnu ovisnost“, rekao je Senad Pećanin, advokat.

„Apelujem da ukinu ovo do 12 sati bar do 2 sata da produže. Napravili su od nas moderne robove, nek se malo ugledaju na EU. U Austriji, sam čitao, spustili su ugostiteljima PDV, daj da i nama spuste, daj da nam pomognu malo nekim mjerama“, kazao je Trbović.

A s druge strane, sve dok postoje ovakve naredbe kriznih štabova, inspektori moraju osigurati da one na terenu budu i provedene. Oni koji budu kršili naredbu o zabrani rada i time svjesno doprinijeli eventualnom širenju zaraze – mogu biti kažnjeni i zatvorom do godinu dana.

„Inspektori će svakako prilikom vršenja inspekcijskih nadzora konstatovati stanje na terenu. Na osnovu zatečenog činjeničnog stanja će konstatovati kroz zapisnik i svakako u saradnji s policijskim organima ocijeniti da li ići sa izvještajem prema nadležnim tužilaštvima u smislu sumnje o počinjenju krivičnog djela“, rekao je Anis Ajdinović, direktor Federalne uprave za inspekcijske poslove.

Svjesni epidemiološke situacije, ugostitelji još jednom apeluju na nadležne da preispitaju naredbu o zabrani rada nakon ponoći. Ukoliko ovakva situacija potraje još dvije sedmice, biće, kažu, prinuđeni većinu radnika poslati na biro, a dio njih će u potpunosti morati zatvoriti svoje objekte.  

Berina Bevrnja-Muratović