Hoće li Evropska unija ovog mjeseca otvoriti pregovore s Bosnom i Hercegovinom ili će ova historijska prilika biti propuštena – o ovome, ali i ostalim događajima koji su obilježili sedam dana, u Sedmici iza nas, komentirali smo s prof. dr. Seadom Turčalom, dekanom Fakulteta političkih nauka Univerziteta u Sarajevu.
Najvažnija tema proteklih mjeseci bila je ispunjavanje uvjeta za početak pregovora s Evropskom unijom. Na tom fonu, vijest koja je obilježila prošlu sedmicu je poruka i obraćanje predsjednice Evropske komisije Ursule von der Leyen koja je dala preporuku Vijeću Evrope da otpočne pregovore s BiH. Konačna odluka bi trebala donesena 21. i 22. marta. Nizozemska i Danska traže dodatne uvjete – a evo šta nam je kazao sagovornik kakav bi nas to ishod mogao očekivati.
-Ja se nadam i mogu reći da sam uvjeren da će Evropsko vijeće dati pozitivnu odluku u pogledu preporuke Evropske komisije. Ta preporuka osim ovog dijela koji se odnosi na preporuku započinjanja pregovora, sadržavala je i drugu preporuku koja se tiče pregovaračkog okvira. Mislim da će nama Evropsko vijeće datu tu odluku, ali uspostavit će nam ono što se zove zapravo benchmarks za otvaranje pregovora, odnosno da ispunimo još neke dodatne uvjete, pogotovo ako ne budemo usvojili Zakon o sudovima – istakao je Turčalo u razgovoru za TVSA.
Pojasnio je da to ne bi bio prvi slučaj jer su neke zemlje ranije imale tu situaciju u kojoj su dobijale zeleno svjetlo za pregovore uz ispunjavanje određenih uvjeta.
-Ovdje se pominje stav Nizozemske koja je poprilično skeptična kada je u pitanju naša spremnost i ispunjenost uvjeta da otvorimo pregovore. Medjutim, ja sam uvjeren da Nizozemska, ukoliko joj se ne pridruži niti jedna druga država neće biti spremna sama da to zaustavi – pojasnio je dekan Fakulteta političkih nauka.
Dodao je da je očigledno da Nizozemska traži saveznika koji je skeptičan prema onome što je BiH uradila u proteklom periodu koji bi joj pomogao da uspori ovaj put ka Evropskoj uniji.
Sutra je na sjednici Vijeća ministara na dnevnom redu i Prijedlog zakona o sudovima koji je jedan od uvjeta za početke pregovora s Evropskom unijom, a evo šta nam je prof. dr. Sead Turčalo kazao o tome.
-Ono što je interesantno vezano za Zakon o sudovima jeste da je glavni fokus stavljen gdje će biti sjedište Apelacionog odjeljenja, a vrlo malo se raspravlja o samom sadržaju Zakona. Nisam vidio posljednju verziju tog Zakona, ali cjelokupna rasprava o lokaciji Apelacionog odjeljenja bi trebala biti izlišna, ona bi trebala biti isključivo tehničke prirode na način da osigura da je udaljenost između Suda BiH i pritvorskih jedinica razumna u odnosu na samo Apelaciono odjeljenje. Bilo bi jako nerazumno da se to Apelaciono odjeljenje nalazi u Bijeljini, Banja Luci ili bilo kojem drugom gradu koji je udaljen od pritvorskih jedinica i Suda – istakao je Turčalo.
Komentirali smo i današnju akciju SIPA-e “Index” u kojoj je privedeno nekoliko osoba, osumnjičenih zbog lažnih diploma.
–To pokazuje svu neuređenost jedne od najvažnijih oblasti u svakoj državi, a to je visoko obrazovanje ili obrazovanje generalno. Činjenica je da kod nas, čak bez bilo kakve opravdanosti – društvene ili naučne – možete napraviti privatni univerzitet. Čak i u kantonima koji uopće nemaju Zakon o visokom obrazovanju, ti kantoni imali su visokoškolske ustanove, mi smo imali te situacije. U takvim sredinama ono što se radi jeste praktično, možemo reći kolokvijalno, lovi u mutnom. U ovom slučaju smo s Internacionalnim univerzitetom u Goraždu imali jednu vrstu pokušaja legalne prodaje diploma, no naravno, to ni u kom slučaju nije legalno. Pogotovo se ispostavilo jako opasnim jer se radilo o diplomama iz oblasti medicinskih nauka gdje dajete priliku nekome da ugrozi nečiji život – istakao je prof. dr. Sead Turčalo.
–Opasno je praviti takve vrste aktivnosti kojima institucija koja nema niti adekvatne kadrove, niti adekvatnu infrastrukturu, dobija mogućnost da obrazuje građane neke države, da im daje diplome i da tako dugoročno uništava društvo – poručuje Sead Turčalo, dekan Fakulteta političkih nauka.
Kazao je da će se u BiH morati povesti ozbiljna debata o kvaliteti obrazovanja.
Čitavo gostovanje u emisiji Sedmica iza nas pogledajte na našem Youtube kanalu (https://www.youtube.com/watch?v=PeVa7FUHS7U).