Gost emisije Špica bio je profesor Aziz Šunje koji je govorio o ekonomiji, finansijama, ukidanju PDV-a za kupovinu prve nekretnine za mlade osobe i sportu.
Koliko danas u ekonomskom smislu, znamo da je tada fudbal bio u nekim državama amaterski, poluamaterski, koliko danas fudbal može biti pokretač pozitivnih finansijskih trendova?
“Itekako može da li pokretač ali u svakom slučaju stabilan učesnik. Ako gledate sada vrhunske fudbalske klubove, to su klubovi koji ostvaruju enormne prihode. Recimo danas fudbalski klub vrhunskih razmjena on crpi prihode iz tri izvora. Prvi izvor TV prava , drugi njihov sopstveni marketing i treći izvor je takozvani match day, prihod kada koji se ostvari na dan igranja utakmice“, kazao je Šunje.
Norveška je zaradila ogromna sredstva od prodaje nafte od kraja 60-tih do danas. Oni ne ulažu sredstva u fudbal, oni navodno kupuju zlato. Do cifre do koje sam došao jeste ta da bi Norveška hipotetički kada bi sve stalo, da bi državljanin Norveške mogli živjeti 100 godina?
“Taj primjer te državne firme koje upravljaju naftom i gasom kao njihov najdragocjeniji resurs to je odličan primjer“, kazao je.
Zadnjih dana se mnogo govorilo i pozivani su svi donosioci odluka na ukidanje PDV-a za kupovinu prve nekretnine za mlade osobe, da li je to finansijki održivo?
“Ja sam pomalo skeptik. Ko ostvaruje pravo na tih 17%. Kad gledate tržište nekretnina, tu imate stare stanare, nove stanove, ovo defakto ide na novu gradnju. Do čega može doći vrlo vjerovatno, sad će se povećati potražnja, ono što je bio PDV će se preliti u đepove građevinara. Meni bi bilo logičnije da se pristupalo na način da se cijelo tržište stavi na son i onda onaj ko god kupi prvu nekretninu da ga država lementira sa 17%“, kazao je Šunje.
Opšrinije o temi ukidanja PDV-a pogledajte u nastavku.