Riječ respirator je dobila negativan prizvuk nakon što je pandemija korona virusa preuzela fokus čovječanstva. Iako su izvještaji sa početka pandemije u našoj državi pokazali negativne rezultate i visoku stopu smrtnosti kod pacijenata kojima je mehanička pomoć pri disanju potrebna, ova metoda ne znači nužno smrnu posljedicu virusa. Razgovarali smo sa pulmolozima o efektima ove metode liječenja.
Respirator kao pomoć pri disanju pacijenata se koristi samo u nužnim situacijama odnosno loše kliničke slike kao efekat oboljena od korona virusa. Kada se stanje oboljelog pogorša do te mjere da vitalni organi ne dobijaju dovoljno kisika dežurni tim doktora odlučuje o početku tretmana mehaničke pomoći pri disanju. U slučaju oporavka pacijenta, nisu isključene negatvne posljedice.
„Postoji mogućnost da imate posljedice, ali kad imate pacijenta kojem se borite za život, onda koristite sve što vam je na raspolaganju. Šta će te pretpostaviti? Rizik oštećenja pluća ili da vam umre pacijent?“, istakao je dr. Edo Selimić, pulmolog.
Oštećenje glasnica, grla, pluća su neke od posljedica respiratora. Taj tretman zahtjeva pravovremeno reagovanje jer specifičnost koronavirusa je ta da jako brzo prodire duboko u pluća te se klinička slika vrlo brzo može pogoršati.
„Treba se voditi računa da se ne uključi prerano, da se da oksigenacija, a ukoliko ne bude dobra oksigenacija da se potpora uradi sa vještačkom ventilacijom“, kazala je dr. Zehra Dizdarević, pulmolog.
Djelovanje virusa je takvo da onemogućava prenos kisika iz pluća ostatku organizma te je smrtnost pri korištenju respiratora u svijetu bila viša zbog mnogih nepoznanica virusa. Što je više vremena dato struci, to su bolji rezultati, te iako i dalje nisu jasni svi efekti virusa, stopa smrti ljudi kojim je potreban respirator je sve niža.
Kako naši sagovornici tvrde, smrtnost jeste bila visoka na početku upravo zbog preranog ili prekasnog uključivanja tretmana. Sada postoje jasnije posljedice na pluća.
Dr. Selimić dodaje da se respiratori aktivno koriste već godinama kao efektivna metoda u mnogim situacijama, te da će njihove efikasnost biti i povoljnija u spašavanju života Covid oboljelih, samo su potrebna dalja istraživanja medicinskih stručnjaka.
Mašo Karavdić, TVSA