Aida Sivić, diplomirani socijalni pedagog, radila je u struci unutar školskog sistema. U Sarajevskom jutru govorila je o brojnim problemima koji se javljaju u najmlađoj dobi djece, te kako je važno skrenuti pažnju roditelja i okoline, da u ranoj fazi razovja djeca ne dobiju pogrešnu sliku.
Ključne faze u razvoju djeteta su od 0 do sedme godine. To je vrijeme kada mi na praznu ploču pišemo programe koji će dijete pratiti kroz cijeli život. To će ga rukovoditi, odlučivati o reakcijama, sve se to naravno može korigovati kasnije, ali je to malo teži proces.
-Važno je da shvatimo razvojne faze djeteta i da se vratimo ozbiljnom pristupu, da napravimo to programiranje što kvalitetnijim, da bismo manje napora ulagali u reprogramiranje i resocijalizaciju, kazala je Sivić.
Radionica “Pinokio” je napisana u obliku projekta, to je sistemska literatura, gdje je u obrazovnom sistemu obavezna, i mnogo ljepše će izgledati kroz radionicu. Dakle, ta radionica prati sistem, ali ga ovim želim unaprijediti i da dam prostora za ideje i roditeljima i prosvjetim radnicima, dodala je.
Za sebe klaže da je generalno neko ko podržava rad svih sistema, jer sam mišljenja da okviri društva i sistemi moraju postojati radi broja populacije, radi organizovanosti i reda. No matrix po kojem živimo je odavno više od okvira i sistema, našem bistvovanju moramo pružiti tračak slobodnog prostora za kreiranje unutarnjeg mira, vlastite dinamike postojanja, kreiranja i sklada sa prirodom i osvjestiti svoje postojanje kako u matrixu svih sistema u koje se uklapamo tako i u dijelu postojanja nas kao jedinke …