Schmidt: Građani zaslužuju mirnu budućnost, a ne strah

Visoki predstavnik međunarodne zajednice u Bosni i Hercegovini Christian Schmidt obratio se danas zastupnicima Predstavničkog doma Parlamentarne skupštine BiH.

Schmidt je u obraćanju zastupnicima rekao kako je demokratija pravo da se iskaže poštovanje prema svima te ukazao na značaj razmjene mišljenja i kada su drugačija.

“Vi u BiH imate gotovo hiljadugodišnju historiju, u tome je bilo boljih i lošijih vremena, tako da ste vi tu da doprinesete boljim vremenima u budućnosti”, rekao je Schmidt.

Nadao se da će obraćanje biti realizirano nakon 100 dana prolaska od mandata pod pozitivnijim okolnostima.

Podsjetio je kako danas sjednici nisu prisustvovali svi zastupnici, ali se nada da će i oni biti u parlamentu i koristiti ovu mogućnost za razmjenu mišljenja i pozvao zastupnike iz entiteta RS da se vrate u Parlament Bosne i Hercegovine.

Schmidt je govorio o posjetama i razgovorima o stanju u BiH dok je obavljao dužnosti ministra nekoliko resora svoje zemlje.

Istakao je kako ugrožavanje suvereniteta i teritorijalnog integriteta BiH mora prestati, a spreman je razgovarati sa svima da to prestane.

Niko ko želi govoriti o reintegraciji države, neće biti u mogućnosti da to realizira. Međunarodna zajednica neće stajati po strani”, rekao je Schmidt.

Schmidt je rekao kako u ovakvim vremenima razumije da mnogi građani u Bih sumnjaju u budućnost i osjećaju strah te da predstavnici vlasti moraju surađivati kako bi građanima omogućili bolje uslove života.

“Imamo odgovornost za mlađe generacije, to nas se sviju tiče i na tome moramo raditi”, rekao je Schmidt.

Kazao je kako u ovo vrijeme razumije da su mnogi građani BiH zabrinuti za svoju budućnost i budućnost zemlje.

Istakao je kako se BiH sastoji od entiteta i takva će ostati, jer je to dio teritorijalnog integriteta i suvereniteta, kako je to i u Dejtonskom sporazumu.

“Međunarodna zajednica, koja je posredovala u postizanju mirovnog sporazuma, to shvata vrlo ozbiljno”, rekao je Schmidt koji je dodao kako je međunarodna zajednica angažovana svim instrumentima, ali neće sada govoriti o mogućim intervencijama.

Ukazao je na činjenicu neusvajanja Budžeta za 2021. godinu te da je nužno razgovarati o ključnim pitanjima.

“Svi oni koji pokušavaju da govore neke priče i ne fokusiraju se na stvarne izazove, u krajnjoj liniji neće dobiti podršku. Vi znate bolje od nas koji su to izazovi. Riječ je o ekonomiji, mladim generacijama”, rekao je Schmidt.

Kazao je kako se iznenadio kada je saznao da entiteti, vjerovatno i kantoni i država dobijaju neke iznose koji su fiksni.

“To je veliko iznenađenje, znam kako je komplicirano postići dogovor, ali mislim da postoji potreba da otvoreno razgovaramo o tome kako doći do pravedne raspodjele”, rekao je Schmidt.

Smatra kako je bolje da novac prati zadatke, a ne obrnuto.

Govorio je i o blokadi institucija, te kazao kako ne može razumjeti da neko blokira parlament kada je to pravo mjesto za razgovor.

Osvrnuo se i na zakon o negiranju genocida navodeći kako se ne odnosi samo na jedan genocid ili ratni zločin ili samo jedan narod.

“Nemojte razmišljati o prošlosti, a da to ne podrazumijeva korake da ova zemlja bude uspješna u budućnosti”, rekao je Schmidt.

Govorio je o brojnim otvorenim pitanjima uključujući državnu imovinu i odluke Ustavnog suda navodeći kako se odgovorni trebaju kroz dijalog baviti ključnim pitanjima.

“Kada biste upitali: Želite li sigurne lijekove ili politiku rekao bih da bi 99 posto ljudi reklo da želi sigurne lijekove?”, istakao je Schmidt.

Smatra i kako je neprihvatljivo da se pokušava napredak ostvaren u proteklih nekoliko godina.

Zatražio je da se pokaže zrelost kako bi došlo do određenih pomaka.

“Jasno je da bi jednostrano poništavanje bilo kojih reformi značilo ozbiljno nazadovanje za BiH, ugrožavajući put u EU, stabilnost i budući ekonomski rast”, istakao je Schmidt.

Kao visoki predstavnik pozvao na saradnju i dijalog ističući kako građani zaslužuju mirnu budućnost, a ne strah.