Sarajevsko jutro: Nova ambulanta za pacijente koji se bore sa hroničnom boli

Povodom otvaranja nove ambulante, namijenjene ljudima koji se bore sa hroničnom boli, u Sarajevskom jutru gostovali su doktori Ivan Keser i Denis Imamović, specijaliste anesteziolozi.

– Otvorili smo ambulantu koja postoji u svim razvijenim zemljama, iako su potrebe za tom ambulantom veće nego kapaciteti koje mi kao država pružamo. Jučer je bio prvi radni dan naše ambulante kada smo imali desetak pacijenata, što ukazuje na potrebu za takvom vrstom ambulante i spriječavanje situacije u kojoj se nalaze ti ljudi koji boreći se sa bolovima čekaju i do 24 sata da zakažu pregled – poručio je dr. Keser.

Navodi da će u slučaju potrebe za širenjem kapaciteta to i uraditi jer ne žele dozvoliti skupljanja pacijenata, pri čemu će se praviti redovi čekanja.

– Onkološki pacijenti, trudnice i djeca dolaze bez zakazivanja pregleda jer imaju prednost. Analgezija je vrsta anestezije pri porodu kako bi se manje osjetila bol. Statistike ukazuju da se u razvijenim zemljama procenat analgezije prilikom prirodnog poroda kreće od 66 do 82%. U nerazvijenim zemljama kao što su neke afričke zemlje taj procenat je negdje oko 2%, nažalost Bosna i Hercegovina se, također, ubraja u ovu kategoriju. Razlozi tome su nedovoljan broj specijaliziranog kadra, needukacija anesteziloga, ginekologa, babica, te nezainteresovanost društva prema ovome probemu -tvrdi dr. Keser.

Ističe da je porod jedan od najvećih bolova koje žena može doživjeti u svom životu, a da sada ima mogućnost smanjiti tu bol.

– Priča bezbolnog poroda nije priča od jučer. Sa tim smo počeli u suradnji sa kolegama iz UKC-a Tuzla. Bili su nam vjetar u leđa, iako nas je pandemija vratila poprilično unazad i bili smo spriječeni pružati usluge pacijentima. Sada se trudimo biti na raspolaganju. Trenutno pružamo uslugu spinal anestezije u bezbolnom porodu i nadam se da ćemo u skorije vrijeme imati sve moduse analgezije za porodilje – poručio je dr. Imamović.

Akcentuje da kao država ne smijemo pristati na to da budemo 20 godina iza svijeta, Evrope i komšiluka, već da moramo pratiti trendove.

– Polahko se približavamo tim svjetskim trendovima. Regionalna anestezija u carskom rezu je metoda koja je sigurna kako za majku , tako za dijete, a ujedno bolja za ginekologa i anesteziologa. Radimo tehniku koja predstavlja manji rizik i tražimo modus kojim ćemo učiniti manje štete. Komplikacije koje nosi prirodni porod su puno veće, češće, intenzivnije nego što su sa bezbolnim porodom – objašnjava dr. Keser.

Trebalo bi imati u vidu riječi dr. Imamovića da je edukacija suština svega.

-Svi mogu dati neki upit. Kada nemate informaciju Vi dođete sa slikom foruma gdje ste čitali o negativnim iskustvima ili u gorem slučaju, nikada ne biste otišli doktoru zbog informisanja putem foruma. – naglasio je posebno dr. Imamović.

Navodeći da su vrata ambulante uvijek otvorena i da će se truditi objasniti svaki korak, te otkloniti sve nedoumice, dr. Keser je rekao da se bezbolni porod radi u dogovoru sa ginekologom, te dodao: “Uslovi se moraju ostvariti, kao što su uslovi porođajnog doba, kontrakcije koje su u pravilnom razmaku i progresija samog poroda u određenom stepenu”.

– Ništa se ne smije raditi bez dogovora sa porodiljom. Ona će se odlučiti za metodu. Potrebno je objasniti sve prednosti i jedne i druge metode. Mogućnost da porodilja ima regionalnu anesteziju zvuči malo romantično – zaspite, probudite se, beba pored vas, fino vam je… Porodilja mora dobiti određenu količinu anestetika, pri čemu određenu količinu dobija i dijete, pa tako ima određenu količinu anestetika kada dođe na ovaj svijet. Kako bismo pratili sve te funkcije, ženu moramo intubirati, što znači stavljanje tubusa kroz usta u dišne puteve i spojiti ih na aparat za anestezij kako bi mogla disati, pošto se prekida disanje – objasnio je dr. Keser.

Ambulanta radi utorkom i četvrtkom od 12 – 18h. Pregled možete naručiti svakim danom od 8 do 14h na broj 033 285 182.