Sarajevsko jutro/ Luledžija o minskim područjima u BiH

4. april obilježava se kao svjetski dan borbe  protiv mina. Proces protiv-minskog djelovanja započeo je 1996. godine odmah nakon ratnih dešavanja i potpisivanja Dejtona. Tada je osnovan centar „UN MAC“ s ciljem izgradnje lokalne strukture za procese deminiranja na lokalnom nivou. Danas je to „BiH MAC“ a naš gost je bila glasnogovornica ove organizacije, Svjetlana Luledžija.

Prema procjenama koje su rađene tokom januara ove godine, minski sumnjiva površina iznosi 920 kilometara kvadratnih ili 1,8% ukupne teritorije Bosne i Hercegovine. Pretpostavlja se da još negdje oko 5045 hiljada ljudi idalje živi na minskim područjima. Od 1996. godine, mnogo toga je urađeno. 4200 kilometara kvadratnih se tada procjenjivalo kao minski sumnjiva površina a sada je urađeno preko 3200 kilometara. Broj smrtnosti nam samo govori koliko je to opasno idalje i postojan problem. „

Glasnogovornica navodi kako je stopa smrtnosti manja zahvaljujući znakovima upozorenja,hitnim obilježavanjem  i svjesnosti o stanju mina u našoj zemlji. Podaci iz prošle godine donose podatke da su prošle godine bile tri minske nesereće. Riječ je o jednom maloljetnom licu, te dva lovca.

„Ove godine uveli smo jedan obavezan čas u osnovnim školama, u 6. razredima naravno u cilju edukacij o minama. Preko 250 djece do sada je nastradalao zbog mina, tako da nam je jasno da moramo obrazovati djecu o svemu ovome.“ kazala je Luledžija o nastavku edukaciji djece.

Na pitanje da li je BiH dobro mapirana, da li su minska područja dobro mapirana, glasnogovornica navodi da njihovo udruženje često dobija informacije o novim minskim spravama, te se tako fokusiraju prvenstveno na obilježavanje tog novog područja. Zatim BiH MAC provjerava redovno da li su sva područja idalje obilježena, tačnije provjeravaju znakove upozorenja.

„Uspostavljenja je i aplikacija u saradnji sa UNDP BiH, možete je naći na našoj stranici te na play storu. Na aplikaciji možete naći sve informacije o minski sumnljivim područjima i konkretno minskim područjima u BiH. Sigurnost neke lokacije možete provjeriti upravo putem ove aplikacije, dovoljno je da ukucate naziv željene lokacije. To je baš korak s vremenom i svima nam je dostupno.“ rekla je za kraj Luledžija.

Dea Bubić