Gost “Sarajevskog jutra” bio je prim.dr. Mahir Tokić, specijalsta pulmolog, govorio je o veoma aktuelnoj temi: alergije.
“Proljeće više nije karakteristika za alergijska oboljenja. Statistički, sve je veći broj osoba koje imaju izražene alergijske promjene. Prema Svjetskoj zdravstvenoj organizaciji deset posto odraslog stanovništva te promjene naslijedi ili stekne vremenom. Urbane sredine su mjesta gdje je prisustvo alergijskih materija konstantno. Zato kada gledamo s nekog uzvišenja na grad 24 sata vidimo tu neku maglu” – kazao je za prim.dr. Tokić
Mnogo ljudi miješa simptome prehlade i alergije, te je dr. Tokić objasnio razlike. Imamo iritaciju nosne sluznice, iritaciju očnih kapaka, curenje bistrog sekreta iz nosa. Što mnogo podsjeća na prehladu i mi to onda tretiramo na pogrešan način. Najjednostavnija metoda koja će nama kazati da li osoba već ima alergiju, jeste da se uradi diferencijalna krvna slika i da se u njoj traze ćelije euzinofila. To će nam jasno kazati da li je osoba već u stanju alergije ili u predstanju, da je na samom početku alergije.
S obzirom na okolinu u kojoj živimo, primarius preporučuje kao prevenciju redovno pranje lica, ispiranje grla te usne šupljine odmah nakon dolaska s vana. Tako sklanjamo najveći udio štetnih i iritantnih materija.
“Čaj od žalfije je nešto što bi svako sebi trebao praviti. Kašikica žalfije u šolju, 2 dl vode i te prstohvat soli. Pustiti da odstoji 20 minuta i time isto možemo ispirati nosnu i usnu šupljinu. To mogu svi raditi. Vrlo je pristupačno.”
Kako doktor navodi, vjetar je također jedan od okidača alergije jer sa sobom donosi razne čestice koje mogu biti iritantne. Iako kiša smanjuje koncentraciju tih čestica u zraku jer one padaju na tlo ali ako iza kiše slijedi sunčani period dolazi do isparavanja tih čestica. Tako se dešava obrnuta situacija, velika koncentracija vlage koja nije pogodna za alergije.
Dea Bubić