online slots game malaysia
Bosna i HercegovinaVijesti

Sarajevski otvoreni centar: “Tek 0,36% očeva koristilo zagarantovano pravo na porodiljsko odsustvo”

Iako je pravo na porodiljsko odsustvo zakonima zagarantovano za oba roditelja još od 2016. godine, od tada ga je iskoristilo tek 0,36 posto očeva u Bosni i Hercegovini. Sarajevski otvoreni centar zbog toga je pokrenuo kampanju kojom će informirati buduće roditelje o ovoj mogućnosti, ali i jačati svijest o očevoj ulozi u podizanju djeteta i pravednoj preraspodjeli poslova između partnera.  

Zakonima o radu na nivou entiteta i Brčko distrikta zagarantirano je pravo očeva na korištenje porodiljskog odsustva nakon proteka perioda od 42, odnosno 60 dana od rođenja djeteta jer je to obavezan period u kojem majka mora koristiti porodiljsko odsustvo.

Međutim, istraživanje Sarajevskog otvorenog centra “Otac na porodiljskom odsustvu” pokazalo je da 57,8 posto očeva nije znalo za ovu zakonsku mogućnost, od čega je 73,4 posto njih reklo da bi koristilo porodiljsko odsustvo da su znali da imaju pravo na to.

Na pitanje da li ih je poslodavac upoznao sa pravima u pogledu porodiljskog odsustva, velika većina očeva (70 posto) odgovorila je da nije.

Korištenje porodiljskog odsustva od oba roditelja podjednako donosi brojne benefite – jačanje odnosa sa partnerom/icom, stvaranje i jačanje odnosa sa djetetom, veći prihodi u domaćinstvu, što u konačnici dovodi do boljih performansi u radnom okruženju jer imate radnika/cu koji/e je zadovoljan/na samim sobom, saopćeno je iz Sarajevskog otvorenog centra.

– Poslodavci imaju obavezu da informišu radnike/ce o propisima u vezi s radnim odnosom. Njihova je dužnost da jasno i pravovremeno obavijeste zaposlenike o trajanju odsustva, načinu podnošenja zahtjeva i svim pripadajućim beneficijama. Kvalitetno informisanje od strane poslodavca smanjuje nesigurnost kod radnika i omogućava im bolje planiranje porodičnih obaveza. Također, na taj način poslodavac šalje poruku da aktivno podržava korištenje roditeljskog odsustva i time stvara pozitivnu radnu kulturu i pokazuje brigu za dobrobit svojih zaposlenika/ca. Osim toga, pravovremenim informisanjem se izbjegavaju potencijalni nesporazumi i osigurava neometano funkcionisanje radnog procesa tokom odsustva radnika – kaže Amina Dizdar, autorica istraživanja “Otac na porodiljskom odsustvu”.

Devedeset posto muškaraca, intervjuisanih u okviru istraživanja koje je provela kompanija McKinsey&Company 2021. godine, na temu utjecaja roditeljskog odsustva očeva na organizacijske performanse, potvrdilo je da imaju mnogo bolji odnos sa partnericom i osjećaju se povezanije sa svojim djetetom. Osim toga, korištenjem porodiljskog odsustva omogućili su partnerici da sačuva svoj profesionalni život zbog čega su prihodi u domaćinstvu mnogo veći nego što bi bili da je samo jedno od roditelja koristilo porodiljsko odsustvo.

Očevi koji su koristili porodiljsko odsustvo su potvrdili da su imali mnogo veću motivaciju nakon povratka na posao, a jedan od razloga je upravo to što cijene mnogo više poslodavca koji im je omogućio korištenje odsustva radi brige o djetetu. Sve navedeno upućuje na to da korištenje porodiljskog odsustva očeva može donijeti mnoge benefite, ne samo za roditelje i djecu, već i za poslodavce, stoga je potrebno da i BiH, pored izmjena zakona, sprovede i javne politike koje će omogućiti očevima lakše ostvarivanje prava.

S ozbirom da je nedostatak informacija prepoznat kao glavni razlog zbog kojeg očevi ne koriste porodiljsko odsustvo, primarna aktivnost je sprovođenje kontinuirane promotivne kampanje.

– Idealno bi bilo da ovu vrstu kampanja sprovode institucije, na što su se i obvezale u svim kantonima koji su usvojili gender akcione planove. Zagovaramo i za izmjene važećih zakona o radu kako bi se uveo pojam roditeljskog odsustva kao prava oba roditelja koje koriste po međusobnom dogovoru do navršene godine dana djeteta. Porodiljsko odsustvo bi predstavljalo isključivo pravo majke na odsustvo u trajanju od minimalno 42 dana, a očinsko odsustvo pravo oca na korištenje minimalno 10 dana u slučaju rođenja djeteta. Prema trenutnom zakonskom rješenju, samo majke imaju pravo na korištenje odsustva u slučaju rođenja mrtvog djeteta. Na taj način se zanemaruje činjenica da i očevi, iako ne nužno u istoj mjeri, bivaju pogođeni gubitkom djeteta, stoga naši amandmani obuhvataju proširivanje zaštite na očeve – kazala je Dizdar.

Osim zakonskih izmjena, Sarajevski otvoreni centar rad na ovom pitanju nastavlja i kroz zagovaranje za poduzimanje drugih mjera kako bi se očevima olakšalo korištenje porodiljskog odsustva.

– Slučajevi iz prakse su nam pokazali da postoje nejasnoće o načinu ostvarivanja ovog prava i dosta neodgovorenih pitanja zbog čega je dolazilo i do uskraćivanja očevima prava na porodiljsku naknadu. Stoga bi nadležna ministarstva, u saradnji s općinskim službama/centrima za socijalni rad, trebala usvojiti jedinstvene procedure/smjernice kojima će se voditi svi/e službenici/e koji/e pružaju ovu vrstu informacija kako bi se izbjeglo kršenje Zakona o ravnopravnosti spolova BiH – zaključuju iz Sarajevskog otvorenog centra. 

0 0 vote
Article Rating

Show More
Subscribe
Notify of
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments
Back to top button
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x

Koristimo kolačiće za pružanje boljeg korisničkog iskustva. Nastavkom pregleda web stranice slažete se s uvjetima korištenja.

trusted online casino malaysia