Od posljedica zagađenosti zraka godišnje u BiH u ranoj dobi umre u prosjeku 3.300 ljudi, podaci su Svjetske banke.
Sarajevo je i ove zime u vrhu liste gradova sa najvišim indeksom aerozagađenja. Novu godinu je Sarajevo dočekalo sa indeksom od 285, a zrak je u tim trenucima bio zagađeniji samo u New Delhiju (344). 27. novembra indeks je bio 370, tada najviši u svijetu.
Očuvanje ventilacionih koridora, prelazak na čišće energente i smanjenje gužvi u saobraćaju nameću se kao imperativ za rješenje aerozagađenja.
Međutim, dima i smoga je sve više jer ljudi lože i voze ono što mogu priuštiti, a sarajevskom kotlinom “niču“ desetine visokih zgrada i stambeno-poslovnih kompleksa.
– Katastrofa na pomolu –
Pulmologinja Zehra Dizdarević duže od šest decenija prati posljedice zagađenog zraka u Sarajevu i upozorava da Sarajlije imaju sve lošiju razmjenu kisika (hipoksija).
“Zrak koji udišemo u Sarajevu je jako opasan. Nema organa u organizmu koji nije ugrožen. Obolijeva i kosa i koža. Kao ljekari više ne znamo da li pacijenti imaju prehladu, alergiju ili je posljedica zagađenosti zraka u pitanju, jer su simptomi slični“, kazala je Dizdarević.
Podsjetivši na Veliki smog, katastrofu koja je 1952. u Londonu odnijela nekoliko hiljada ljudskih života u nekoliko dana, Dizdarević je kazala da je i u gradu na Miljacki na pomolu velika katastrofa.
Poručila je da treba hitno formirati multidisciplinarnu grupu eksperata koji će napraviti akcioni plan borbe protiv aerozagađenja.