Treća faza projekta UNESCO-a “Izgradnja povjerenja u medije u jugoistočnoj Evropi: Podrška novinarstvu kao javnom dobru” predstavljena je u Sarajevu u sjedištu ureda Ujedinjenih naroda (UN) u Bosni i Hercegovini.
Projekat finansira Evropska unija (EU) s ciljem da mediji, posebno u online eri, ojačaju slobodu izražavanja a pritom informiraju javnost tačnim i objektivnim informacijama. Namjera je i da projekat doprinese regulaciji nad digitalnim medijskim prostorom.
Uoči današnjeg skupa, Adebayo Babajide, zamjenik šefa Delegacije Evropske unije u BiH, izjavio je da izdvajanjem tri miliona eura za podršku navedenom projektu, EU jasno iskazuje opredijeljenost za jačanje medijskih sloboda. Zahvaljujući UNESCO-u, Babajide navodi i da projekat znači podršku novinarstvu kao javnom dobru koje može doprinijeti informiranijem i angažiranijem društvu.
Pojam ‘medij’ je promijenjen u posljednje vrijeme, posebno u online sferi, gdje se pogrešne informacije šire poput vatre i baš zato “treba nam pomoć profesionalnih medija. Zato podržavamo medijsku pismenost”, kazao je. Odašiljanjem činjenica u javnost, tačnih provjerenih informacija, mediji štite demokratske vrijednosti, zaključio je ovaj dužnosnik Delegacije Evropske unije u BiH.
Siniša Šešum, šef ureda UNESCO-a u Sarajevu, naglašava da se navedeni projekat bazira na iskustvima iz ranijih faza, promovira slobodne i pluralističke medije, profesionalnu medijsku pismenost boreći se protiv dezinformacija i drugih negativnih pojava. Zagovara također i rodnu ravnopravnost.
Realizatori projekta “Izgradnja povjerenja u medije u jugoistočnoj Evropi: Podrška novinarstvu kao javnom dobru” smatraju ga veoma važnim za medijsku zajednicu ali i društvo u cjelini.