U organizaciji Udruženja porodica s troje ili više djece “Porodice tri plus”, u dvorani Mirza Delibašić Centra Skenderija danas je održana najveća porodična manifestacija “Dan sretnih porodica”.
Veliki broj roditelja i djece proveli su vrijeme u lijepom druženju, face paintingu, igrama bez granica, photoshootingu, balonima, slatkišima, dok su obezbijeđene i brojne vrijedne nagrade.
U ime Kantona Sarajevo događaju su prisustvovali predsjedavajući Skupštine KS Elvedin Okerić i ministrica za odgoj i obrazovanje KS Naida Hota-Muminović kojima su uručene zahvalnice za podršku projektu “Porodična 3 plus kartica” i podršku porodicama s troje ili više djece.
Predsjedavajući Okerić izrazio je čast i zadovoljstvo na prilici da prisustvuje manifestaciji koja slavi život, posvećenost roditeljstvu i vrijednost višečlanih porodica kao temelja našeg društva.
“Kada smo prije četiri godine, u junu 2021. godine, zajedno kročili prvim koracima ka sistemskoj podršci višečlanim porodicama, tokom prijema koji sam imao sa predstavnicima Udruženja „Porodice tri plus“, činilo se da je to hrabar, ali neophodan korak. Taj susret označio je početak jedne ideje koja je postepeno, kroz istrajnost i konkretne politike, prerasla u stvarne programe i benefite za naše sugrađane. Danas s ponosom možemo reći da Kanton Sarajevo nije ostao samo na ideji. Finansijskim opredjeljenjem u budžetu KS, odnosno konkretnim mjerama pokazali smo da su porodice prioritet. U protekle četiri godine budžetska izdvajanja kroz različite programe i subvencije za podršku porodicama porasla su za preko 50 miliona KM nego što je to bilo ranije, što govori o stvarnoj političkoj volji i odgovornosti prema porodicama”, rekao je predsjedavajući Okerić.
Podsjetio je da su u KS prošireni programi i ostvarene isplate za desetine hiljada korisnika prava kroz naknade za majke porodilje, besplatne udžbenike, sufinansiranje vrtića i produženog boravka, sistemsko rješavanje dugogodišnjeg problema djece sa poteškoćama u razvoju kao i prepoznavanje nadarene djece u obrazovnom sistemu, besplatan linijski prevoz za sve učenike, te niz drugih programa.
“Nastavljamo sa osnaživanjem prava porodica u Kantonu Sarajevo kroz dostupnosti kvalitetnih usluga, zdravstvo, obrazovanje, socijalnu brigu, sport i kulturu, što je preduslov za slobodno odlučivanje o roditeljstvu. Širit ćemo saradnju s općinama i drugim kantonima kako bismo dobre prakse brže prenosili”, rekao je Okerić zahvalivši se Udruženju „Porodice tri plus“ na neumornom radu i tome što podstiču da se sistemski odgovara i povećava prirodni priraštaj.
