Potpisivanje ugovora za 90 projekata obnove i izgradnje komunalne i socijalne infrastrukture i elektrifikacije na prostorima gdje žive raseljene osobe i povratnici obavljeno je danas u Sarajevu.
Ugovore s korisnicima su potpisali ministar za ljudska prava i izbjeglice BiH Sevlid Hurtić, direktor Fonda za povratak BiH Bojan Ninković i predsjednik Komisije za izbjeglice i raseljene osobe BiH Davor Čordaš.
Radi se o projektima u ukupnom iznosu od 2.142.704 KM, koje je odobrila Komisija za izbjeglice i raseljene osobe Bosne i Hercegovine, a na osnovu Javnog poziva Ministarstva za ljudska prava i izbjeglice BiH.
Ministar Sevlid Hurtić je tom prilikom kazao da je javni poziv raspisan u decembru, te da je odobreno 90 projekata.
– Od toga je 1.200.000 KM namijenjeno općinama i gradovima i oko 900.000 KM vjerskim zajednicama – naveo je Hurtić.
Po njegovim riječima, veoma važno je to što će ove godine biti monitoring na svakom projektu koji se bude radio.
Dodao je da će po usvajanju budžeta raspisati novi javni poziv, na koji će se moći prijaviti općine, gradovi i vjerske zajednice.
Direktor Fonda za povratak BiH Bojan Ninković je kazao da se radi o većem broju projekata u oko 40 općina i gradova, plus vjerske zajednice.
– Naglasili smo da realizacija svih projekata ima svoj rok i da sve općine, gradovi i predstavnici vjerskih zajednica trebaju da ga ispoštuju – napomenuo je Ninković.
Predsjednik Komisije za izbjeglice i raseljene osobe BiH Davor Čordaš naveo je kako se još jednom pokazalo da je potreba raseljenih i izbjeglih osoba puno veća nego što ima sredstava.
Apelirao je na one koji donose odluke o tome, da sredstva u 2024. godini budu veća, “jer smo uspjeli podijeliti 2.142.704 KM, a zahtjeva je bilo oko 60 miliona KM”.
– Pokušavamo, koliko možemo sa toliko sredstava, zadovoljiti i entitetske i nacionalne i sve druge potrebe, da uključimo sve, tako da bi relativno mogli biti svi zadovoljni, a potrebe su očito velike – zaključio je Čordaš.
Zamjenik gradonačelnika Grada Doboja Slavko Kovačević je istaknuo korektnu i uspješnu saradnju između Grada Doboja i Ministarstva za ljudska prava i izbjeglice BiH.
Po njegovim riječima, Grad Doboj je prepoznatljiv i otišao je daleko u realizaciji ovakvih projekata vezanih za izbjegličku populaciju i raseljene osobe.
– Nema malih i velikih projekata, samo da ih bude što više – naveo je Kovačević.