Večeras u emisiji „Polis“ govorili smo o položaju novinara u Bosni i Hercegovini naročito nakon posljednjeg slučaja u kojem su kriminalne grupe prema dostupnim informacijama planirale ubistvo kolege Avde Avdića.
Kako zaustaviti i spriječiti napade ali i prijetnje na novinare, te koja je cijena istraživačkog novinarstva, bile su teme razgovora.
Gosti „Polisa“ bili su predsjednik Udruženja Bh. novinari Marko Divković, Lejla Bičakčić, izvršna direktorica Centra za istraživačko novinarstvo i Lejla Memčić iz Balkanske istraživačke mreže.
U ovom posljednjem slučaju otišlo se korak dalje, bilo je i ranije prijetnji, napada, međutim planiranje ubistva je već nešto bi moralo upaliti sve alarme. Iako se odgovor sam nameće, ali moram pitati, jesu li novinari u BiH zaštićeni i zašto nisu?
“Nema, mislim moramo napraviti razliku između toga koji novinari se štite, a koji ne. Imamo jedan broj novinara ili medijske zajednice generalno u Bosni i Hercegovini koji su se vrlo fino sakrili, vrlo su bliski političkim strankama, vlastima na različitim nivoima i to je jedna komforma situacija. Oni novinari koji su odlučili da se profesionalno bave svojim poslom oni su uvijek na meti, uvijek su protiv nekoga što god radili i pisali neko se nađe povrijeđen, uvrijeđen, izazvan ili u ovom slučaju kolege Avdića, smatram da je rješenje jedino da ga likvidiraju, zaštita je vrlo slaba, vrlo loša, vrlo sporadična, koliko sam uspjela da ispratim iz medija kolega Avdić je dobio policijsku zaštitu, cijela informacija je zapravo došla preko obavještajno sigurnosne agencije dakle dobra je reakcija, vrlo brza i adekvatna reakcija”, ističe Bičakćić.
Cijelu emisiju “Polis” pogledajte na našem YouTube kanalu.