O lažnim dojavama o postavljenim bombama, prevashodno u sarajevskim školama, u emisiji Polis razgovarali smo sa sudskim vještakom Hadžibom Salkićem, profesorom Elektrotehničkog fakulteta UNSA Sašom Mrdovićem i profesoricom sociologije iz Tuzle Smiljanom Vovna.
Profesor Mrdović smatra da sigurnost nije ugrožena.
„Počinioci ovih djela nisu svjesni da će biti uhvaćeni. Nadam se da će u jednom trenutku oni to shvatiti, i njihovi vršnjaci da će shvatiti da to što rade nikome ne pomaže. To je na štetu njihovih kolegica i kolega“, poručio je Mrdović.
Mladi danas pronalaze idole u ljudima koji nisu dobar primjer, smatra profesorica Vovna.
„Jedan od ključnih faktora je porodica iz kojih mladi potiču. Kod maloljetnika koji su uhapšeni, usudiću se reći, da je najprije porodica zakazala. Zakazala je interakcija licem u lice roditelja i djece, da oni razgovaraju o tome šta je dobro, a šta nije. Bitan faktor su i vršnjaci, okruženje u kojem žele da se pokažu, da budu dominantni i uočeni među svojim vršnjacima. Nažalost, biraju ovakav negativan put“, smatra profesorica iz Tuzle.
Internacionalno udruženje vještaka kriminalističke struke izradilo je priručnik o problematici dojavljivanja bombi u institucijama.
„Priručnik je pravljen i za roditelje, da budu sigurni da postoji procedura, da postoji sigurnosna politika škole i saradnje sa telekomom. Razradili smo i pitanja koja se postavljaju djeci, roditeljima, direktoru, pedagogu“, rekao je Salkić.