POLIS/ Nije rješenje zaključati školu, praviti od školskog prostora zatvor

Posljednji tragičan slučaj u Zagrebu, uznemirio je regiju i po ko zna koji put aktualizirao ozbiljnu zabrinutost za sigurnost djece u školama. Kako je stanje u školama u Kantonu Sarajevo? Kako prevenirati tragedije te kako unaprijediti sigurnost učenika i nastavnika? Na ta i druga pitanja odgovore u večerašnjoj emisiji ‘Polis’ dali su: Melisa Mizdrak, Aida Redžep, Hana Korać, Adis Dučić i Vedran Zubić.

Nakon tragediaj koja se dogodila u Zagrebu, kakve su reakcije roditelja, plašeli se roditelji poslati djecu u školu?

Ne možemo u tim momentima da se ne zapitamo da li su naše škole sigurne, ali i dalje vjerujemo da u školama su naša djeca poslije naših domova i najsigurnija. Ne želimo gubiti nadu, pozivamo kompletnu lokalnu zajednicu i sve relevatne institucije da nam se pridruže u toj borbi da naše škole budu sigurnije“, kazala je Aida Redžep iz Vijeća roditelja KS.

Profesore Zubiću, kako su reagirali učenici, jeste li razgovarali sa njima, kako su vaše kolege, profesori reagovali? Vi ste u više navrata spominjali da su djeca odraz društva u kojem živimo i nismo izmislili nasilje.

Naravno da su djeca ogledalo društva i njih ne možemo optužiti za ono što se dešava oni samo na svaki mogući način kopiraju nas i sve ono što se negativno događa u društvu. Priznat ćete da zaista ove društvene zajednice su sve samo normalne u onom domenu, od etike do ponašanja. Učenici su to rekreativno saznavali kroz društvene mreže, kolege su slijegale ramenima, nije nam bilo najjasnije da se takva stvar može desiti. Stvarno ne možete očekivati da škola kao neka građevina bude izolirana od svega šta se dešava. Nije rješenje da zaključate škole, da napravite od školskog prostora zatvor. Drugačiji način treba odgajati širu društvenu zajednicu“, kazao je Vedran Zubić, profesor u Gimnaziji Dobrinja.

Vodi li računa ministarstvo odgoja i obrazovanja KS gospođo Mizdrak o djeci? Da li je pokrenulo bilo akkve inicijative na jačanju prevencije u školama i možete li reći da su škole danas sigurno mjesto u KS?

Ministarstvo za odgoj i obrazovanje KS kontinuirano provodi aktivnosti koje su usmjerene na sigurnost i zaštitu učenika. Želim da spomenem da nije važno u kontekstu sigurnosti spominjati fizičku sigurnost, djeca i mladi trebaju da osjećaju sigurnost, brigu i zaštitu u svojim primarnim porodicama i školskim zajednicama. Ako se ne brinemo o djeci onda će se djeca na neki način nametnuti svojim neprihvatljivim oblicima ponašanja“, kazala je Melisa Mizdrak iz ministarstva za odgoj i obrazovanje KS.

Kakav je odnos realnog stanja kriminaliteta u društvu i onoga što pokazuju statistički pokazatelji i koliko se i da li se škole uopće mogu posmatrati izoliranom od kompletnog društvenog konteksta posebno kada je riječ o kriminalitetu?

Krivična djela i kriminalitet općenito je u porastu u BiH i regiji. kao međunarodni ekspert pratim zadnjih i u vremena iza rata i znam da je u kontinuitetu porast krivičnih djela. Kad govorimo o vršnjačkom nasilju onda policijske evidencije su nešto drugo, policija u tom smislu nema velikog uticaja na preventivni rad zato što policijske evidencije evidentiraju dva sigurnosna aspekta: prijetnje prma drugom i drugi segment je prijetnje ugrožavanjem pema drugom“, kazala je Hana Korać, profesorica na Pravnom fakultetu, međunarodni ekspert za krivično pravo.

Cijelo gostovanje gledajte na našem Youtube kanalu.