
U emisiji „Polis“ razgovaralo se o sve dubljoj političkoj, ustavnopravnoj i sigurnosnoj krizi u Bosni i Hercegovini. Gosti emisije bili su prof. dr. Mirko Pejanović, potpredsjednik ANUBiH, bivši diplomata Mirza Hajrić i Aleksandar Popov, potpredsjednik Igmanske inicijative i direktor beogradskog Centra za regionalizam.
Svi sagovornici složili su se da se Bosna i Hercegovina nalazi u ozbiljnom institucionalnom zastoju, te da je dijalog unutar zemlje neophodan, ali bez snažnije i odlučnije podrške međunarodne zajednice – promjene će biti teško ostvarive.
„Bilo bi mnogo bolje da je visoki predstavnik posegnuo za bonskim ovlastima i da ukloni s političke scene one koji ugrožavaju mir u Bosni i Hercegovini. To bi bilo efikasnije od bilo kakvih drugih mjera koje se podrazumijevaju,“ smatra prof. dr. Mirko Pejanović, ističući kako međunarodna zajednica raspolaže alatima koje ne koristi u dovoljnoj mjeri.
Mirza Hajrić podsjeća da, uprkos atmosferi straha i nesigurnosti, domaće institucije ipak pokazuju određenu otpornost.
„Domaće institucije, da umirimo javnost koja je u jednoj mjeri uznemirena, pokazuju svoju snagu svaki dan. Sve ovo što se dešava u posljednjih deset godina, sve ove Dodikove najave otcjepljenja – pa evo dokle je došao, nigdje“, kaže Hajrić.
Ističe da vjeruje u djelovanje pravosuđa, sada kada postoje formalne odluke, te naglašava važnost da svi akteri preuzmu odgovornost.
„U tome zaista svako treba da radi svoj posao i visoki predstavnik i EUFOR. EUFOR crpi svoj mandat iz Dejtonskog sporazuma, iz IFOR-a i SFOR-a. Oni su učinili mnogo na hapšenju osumnjičenih za ratne zločine i asistiranju našim vlastima. Nema nijednog razloga da se sada izuzimaju od pružanja podrške.“
Aleksandar Popov osvrnuo se i na pitanje imovine političkih lidera, konkretno na vilu na Dedinju, za koju se, kako kaže, javnost zainteresovala tek nakon presude o urušavanju ustavno-pravnog poretka BiH.
„Zašto je vila na Dedinju spomenuta tek poslije prvostepene presude zbog nepoštivanja odluka? Da se od početka govorilo o koruptivnim radnjama, Dodik se ne bi mogao pozivati na to da brani srpski narod. Vidjelo bi se da je imovinu sticao upravo preko tog narativa, braneći Srbe od drugih.“
Upitan o ulozi EUFOR-a, Popov upozorava na ozbiljnost situacije.
„Kada su me ranije pitali, u vrijeme jedne od kriza, rekli su: ‘Imamo EUFOR.’ Ja sam tada rekao: ‘Znate šta, ako dođe do toga da se mora upotrijebiti EUFOR, onda je odnio đavo šalu.’“
Zaključak razgovora ukazuje na to da BiH stoji pred izazovom da hitno pokrene dijalog unutar svojih institucija, ali i da međunarodna zajednica mora pokazati odlučnost kako bi se sačuvao mir i ustavni poredak.
Cijelu emisiju pogledajte na YouTube kanalu TVSA.