Ministrica za rad, socijalnu politiku, raseljena lica i izbjeglice Kantona Sarajevo, Enda Pavić Pečenković bila je gošća emisije Špica.
Postoje mnogi programi na prevenciji nasilja, pratite li to kako se odvijaju u KS?
“Mi smo u većini uključeni, zajedno sa Fondacijom Lokalne demokratije obzirom da su oni jedina sigurna kuća u KS, a samim tim jedina sigurna kuća koja se mogu reći za Federaciju jedina finansira iz budžeta direktno ovog ministarstva. Zajednički iznalazimo te programe. Napravili smo zajedno i socijalni program gdje imamo kada žrtva napusti sigurnu kuću dobije od ministarstva određena sredstva za plaćanje podstanarstva i režijskih troškova”, kazala je Pečenković.
Možemo nešto reći i novoj usluzi, oblast hraniteljstva i djeca koja napuštaju hraniteljsku porodicu. Ima li i neki program njihovog zbrinjavanja?
“Ja sam ponosna na novu uslugu koju smo mi u Kantonu Sarajevo po prvi put uveli, to je usluga da djeca -punoljetne osobe koja napusštaju sistem brige, to se radi o djeci koja ne žele da idu na redovno školovanje i shodno zakonskim procedurama, oni su morali da napuštaju sistem brige. Dolazili smo u fazu da djeca nakon toliko vremena provedenih u sistemu brige ostajala na ulici. Pokušali smo da iznađemo način kako unaprijediti da ipak neko vodi i dalje brigu o toj omladini. Napravili smo sporazum saradnje između ministarstva, SOS Dječijih sela i Kantonalnog Centra za Socijalni rad da svaka osoba koja napušta sistem javne brige a punoljetna je, a nije na redovnom školovanju, ima mogućnost do godinu dana da boravi u stambenim jedinicama koje su pod monitoringom”, kazala je ministrica Pečenković.