Početkom februara naredne godine planirano je otvaranje prvog Centra za rani rast i razvoj na području centralne gradske općine. Radi se o zajedničkom projektu Općine Centar Sarajevo i SOS Kinderdorf Internacional – SOS dječija sela u BiH.
Tim povodom je jučer u Općini Centar upriličeno potpisivanje pravnih akata kojima su regulisana prava i obaveze ova dva subjekta. U ime Općine Centar dokumente je potpisao općinski načelnik Srđan Mandić, dok je u ime SOS dječija sela u BiH potpisao direktor Malik Garibija. -Za mene su posebni projekti koji su namijenjeni mladima i onima koji nisu u mogućnosti da se brinu o sebi. Moj naredni cilj koji želim prvi realizovati u Općini Centar jeste pravno rješavanje statusa osoba sa invaliditetom i umanjenim sposobnostima od kojih sada imamo troje u našoj opštini. Po postojećim zakonima koji regulišu radni status ove osobe ne mogu dobiti stalno zaposlenje u organima uprave, jer ne mogu donijeti ljekarsko uvjerenje, te su u podređenom položaju prilikom provođenja konkursa u odnosu na druge kandidate. Biću zadovoljan ako uspijemo ove tri mlade osobe radno trajno riješiti u našoj opštini gdje su pokazali veliku marljivost i kolegijalnost na poslovima koje obavljaju, objasnio je načelnik Mandić.
Na osnovu ugovora o zakupu poslovnih prostorija upravi SOS Dječijih sela u BiH se daje na korištenje po povoljnim uslovima općinski poslovni prostor smješten na uglu ulica Nova i Terezija. Na osnovu protokola o realizaciji transfera iz ovogodišnjeg budžeta Općine Centar biće izdvojen iznos od 25.000 KM za potrebe sufinansiranja Centra za rani rast i razvoj kojim će upravljati SOS Kinderdorf Internacional – SOS dječija sela u BiH.
-Općina Centar je ovim ispunila svoj dio obaveze i u općinskom prostoru koji smo od dobili krećemo u rekonstrukciju. Prema našim očekivanjima radovi bi trebali trajati do kraja januara naredne godine, tako da ćemo otvoriti svoja vrata svojim mladim korisnicima i njihovim roditeljima. U ovom prvom Centru za rani rast i razvoj na ovoj općini fokus će biti na mališane uzrasta do šeste godine života do kada se može očekivati napredak u razvoju.
Korisnici Centra će dolaziti u periodu od tri mjeseca. U Centru će biti logoped, pedijatar, medicinska sestra te defektolozi koji će raditi sa djecom u senzornoj sobi, te ćemo također imati i terapiju pod nazivom „neuro feedback“. Tokom prve godine rada Centra za rani rast i razvoj općine Centar očekujemo oko 200 djece koja će proći kroz ovaj Centar, kazao je Garibija.
Jučerašnjem potpisivanju prisustvovale su pomoćnice načelnika za privredu i poslovne prostore odnosno za boračko-invalidsku i socijalnu zaštitu Neira Mlinarević i Amra Hašimbegović-Vučković, službi koje su u ime Općine Centar realizatori projekta.