Osnaživanje žena na polju cyber sigurnosti fokus radionice OSCE-a u Sarajevu

Odjel OSCE-a za transnacionalne prijetnje održao je, 25. i 26. marta u Sarajevu, radionicu koja se fokusirala na rodna pitanja u cyber/IKT sigurnosti. Događaj je okupio 23 stručnjaka za cyber sigurnost i kreatora politika rada iz istočne i jugoistočne Evrope te prikazao praktične načine za osnaživanje žena za aktivno učešće u oblikovanju inkluzivnih politika rada i strategija povezanih sa cyber sigurnošću i cyber diplomacijom. 

– Ova radionica je fantastičan primjer pristupa orijentiranog na akciju s namjerom da osiguramo angažman svih stručnjaka koje društvo može ponuditi u borbi protiv sve složenijih cyber prijetnji – kazao je Julian Reilly, britanski ambasador u Bosni i Hercegovini.

Stručnjaci su predstavili dobre prakse iz političkog, ekonomskog, društvenog i tehnološkog sektora te raspravljali o regionalnim i međunarodnim inicijativama usmjerenim na poticanje sudjelovanja žena u cyber sigurnosti. Tokom praktične vježbe, učesnici su istraživali načine na koje mogu tumačiti i primijeniti OSCE-ovih 16 mjera za izgradnju povjerenja u cyber/IKT prostoru u okviru rodno zasnovanog pristupa.

Događaj je organiziran uz podršku Misije OSCE-a u Bosni i Hercegovini.

– Drago mi je što mogu reći da OSCE ima ključnu ulogu u poticanju saradnje u borbi protiv prijetnji cyber sigurnosti. Ponosni smo što Misija efektivno zagovara veće učešće žena u oblasti cyber sigurnosti, naglašavajući važnost rodne raznolikosti za jačanje stabilnosti kroz različite perspektive i resurse – kazao je Thomas Busch, zamjenik šefa Misije OSCE-a u Bosni i Hercegovini.

Radionica je održana u sklopu vanbudžetskog projekta pod nazivom “Aktivnosti i prilagođena podrška za provedbu mjera OSCE-a za izgradnju povjerenja u cyber/IKT prostoru”, uz financijsku podršku Ujedinjenog Kraljevstva, saopćeno je iz Misije OSCE-a u BiH.