Misija OSCE-a u Bosni i Hercegovina danas je u Sarajevu bila domaćin konsultativnog sastanka sa partnerima iz pravosuđa. Učesnici su razgovarali o implikacijama Uputstva za anonimizaciju i Smjernica za objavljivanje sudskih i tužilačkih odluka, koje je nedavno usvojilo Visoko sudsko i tužilačko vijeće BiH (VSTV BiH) u sudskim procesima za ratne zločine.
Striktnim tumačenjem novog regulatornog okvira se sugeriše da će informacije o presuđenim činjenicama i individualnoj krivičnoj odgovornosti biti u značajnoj mjeri ograničene, uz potpunu anonimizaciju detalja o optuženima i kontekstu krivičnog djela. Ta praksa bi mogla negativno uticati na procese tranzicijske pravde u državi, povećati rizik od veće dezinformiranosti, negiranja, veličanja i minimiziranja zločina iz prošlosti – saopćeno je iz OSCE-a.
– Sve smjeliji i javni pokušaji lidera koji teže podjelama u BiH da podriju i dovedu u sumnju pravosudno utvrđene činjenice naglašavaju hitnu potrebu za unapređenjem svijesti javnosti o radu pravosuđa. Zadatak pravosuđa ne smije samo biti obavljen, nego građani BiH moraju takođe vidjeti da je on obavljen – rekao je ambasador Brian Aggeler, šef Misije OSCE-a u BiH.
– Transparentnost pravosudnih postupaka je od suštinske važnosti za osiguravanje odgovornosti prema javnosti i građanima BiH, time takođe doprinoseći širim ciljevima tranzicijske pravde – dodao je on.
Cilj sastanka je bila razmjena mišljenja s predstavnicima pravosuđa, naročito sa Ustavnim sudom BiH, te VSTV-om, predsjednicima sudova, glavnim tužiocima, kao i predstavnicima međunarodne i akademske zajednice. U središtu diskusije je bio opseg novih pravila i kako osigurati da ona ne utiču negativno na transparentnost u predmetima ratnih zločina – navodi se u saopćenju.