Održan skup “Agresija na Republiku Bosnu i Hercegovinu: Opsada i odbrana Sarajeva – Tri decenije poslije“

Da je Sarajevo pokleknulo, to bi bio najteži poraz demokratske Evrope, istaknuto je tokom naučnog skupa ”Agresija na Republiku Bosnu i Hercegovinu: opsada i odbrana Sarajeva – Tri decenije poslije“, javlja Anadolu Agency (AA).

Organizatori skupa održanog u Vijećnici su Institut za istraživanje zločina protiv čovječnosti i međunarodnog prava i Grad Sarajevo.

Ovaj naučni skup na kojem učestvuju eminentni akteri tog vremena, politički, kulturni i javni radnici kao i priznati naučnici i istraživači, jeste prilika za razmjenu saznanja, spoznaja i iskustava o agresiji na Republiku Bosnu i Hercegovinu, o opsadi i odbrani Sarajeva tri decenije poslije.

Gradonačelnica Sarajeva Benjamina Karić kazala je kako je o opsadi Sarajeva dosad mnogo toga rečeno, kao fenomenu, kolektivnom iskustvu, kobnom vremenu kojeg nose grad i njegovi građani.

Sarajevo, oko kojeg se sužavao obruč opsade, uništavano je nemilosrdno, prepušteno nemilosti agresora koji je svakodnevno ispaljivao stotine granata. Građani Sarajeva pružali su otpor i upućivali apele za pomoć. Međutim, nikada kao tada nije bilo tako moćnije ljudskosti, toliko suosjećanja u ovom gradu. Preživljavanje nas je spajalo, budilo u nama kreativne snage, prkos i zajedništvo. I tako duge četiri godine dok Sarajevo nije, iako ranjeno više nego ikada ranije, postalo slobodno, preživjelo, nadjačalo, prevladalo i vidajući rane krenulo naprijed, spremno da gradi svoju budućnost”, rekla je Karić.

Naglasila je kako smo dokazali smo da oružje nije najmoćnije sredstvo u borbi, nego je to srce.

To je stvorilo našu mirotvornu svijest, naš interkulturni i multietnički način života. Duh antifašističkog Sarajeva, grada čiste duše i ruku, neuništiv je. Sa iskustvom koje opominje, ali u isto vrijeme i sokoli, mi najbolje znamo da nema ništa dragocjenije od mira, slobode i istine“, naglasila je Karić.

Prof. dr. Rifat Škrijelj, rektor Univerziteta u Sarajevu, na početku obraćanja posebno je pozdravio prisutne generale Armije RBiH, patriote i branitelje države Bosne i Hercegovine.

Univerzitet u Sarajevu i Grad Sarajevo, mogu slobodno kazati, su simboli Bosne i Hercegovine i na međunarodnom planu. Grad kao glavni grad države Bosne i Hercegovine, a Univerzitet u Sarajevu kao najstariji i najveći univerzitet, kao kolijevka svih javnih univerziteta u Bosni i Hercegovini, a danas ih ima osam, i kao institucija koja nijednog dana nije imala prekid rada zbog agresije na Bosnu i Hercegovinu. Iako su nam neki fakulteti potpuno spaljeni, iako su nam veliki broj studenata i profesora bili pripadnici Armije BiH, univerzitet tokom opsade nijedan dan nije prestao s radom“, rekao je Škrijelj.

U okviru naučnog skupa organizirani su paneli “Uloga i značaj Predsjedništva Republike Bosne i Hercegovine u otporu i odbrani Bosne i Hercegovine“, “Agresija na Republiku Bosnu i Hercegovinu, uloga i značaj Armije Republike Bosne i Hercegovine u otporu i odbrani Bosne i Hercegovine“ te ”Opsada Sarajeva, počinjeni zločini 1992.-1995. i odgovornost za zločine“, “Uloga i djelatnost medija u Sarajevu pod opsadom“.