Odluke i zaključci sa sjednice Vijeća ministara BiH

Na sjednici Vijeća ministara BiH usvojena je Informacija Ureda koordinatora za reformu javne uprave o petom provedenom online istraživanju o primjeni Politike i Standarda proaktivne transparentnosti te je donesen usuglašeni zaključak kako bi se unaprijedila proaktivna transparentnost u institucijama Vijeća ministara BiH.     

Peto online istraživanje provedeno među 65 institucija Bosne i Hercegovine u razdoblju od 8. travnja do 18. svibnja 2023. godine pokazalo je da prosječna ispunjenost standarda proaktivne transparentnosti iznosi 72,27 posto, što predstavlja poboljšanje u odnosu na 2022. kada je ispunjenost standarda bila 68,23 posto. 

Istraživanje o dostupnosti podataka na web-stranicama institucija i tijela na državnoj razini obuhvatilo je setove pitanja koji uključuju strateške, operativne, financijske i informacije u oblasti javnih nabava, slobode pristupa informacijama, borbe protiv korupcije te drugih informacije od javnog značaja.

Politiku i Standarde proaktivne transparentnosti usvojilo je Vijeće ministara BiH u prosincu 2018. godine.

Ranije je Vijeće ministara BiH za pet godina produžilo razdoblje važenja Strateškog okvira za reformu javne uprave u BiH 2018. – 2022. i pratećeg akcijskog plana, zajedno s pojedinačnim  rokovima koji su pomjereni do 2027. godine.

PROVOĐENJE ENERGETSKE STRATEGIJE BiH

Vijeće ministara Bosne i Hercegovine usvojilo je Izvješće Ministarstva vanjske trgovine i ekonomskih odnosa o provođenju Okvirne energetske strategije Bosne i Hercegovine do 2035. godine.

Izvješće sadrži informacije o aktivnostima koje su poduzete tijekom 2022. i 2023. godine, s ciljem implementacije i realizacije svih pet ciljeva iz Okvirne energetske strategije Bosne i Hercegovine do 2035. godine, što uključuje efikasno korištenje resursa, sigurnu i pristupačnu energiju, efikasno korištenje energije, energetsku tranziciju i odgovornost prema okolišu te razvoj i usklađivanje regulatorno-institucionalnog okvira, kao i planirane aktivnosti tijekom narednog razdoblja. 

Istodobno su uključeni svi elementi energetskog sektora, od pojedinih sektora (ugljen, nafta, plin, električna energija, toplifikacija, energetska učinkovitost, obnovljivi izvori energije) do zakonskih, organizacijskih i institucionalnih momenata važnih za uspješan rad i razvoj energetike u promatranom razdoblju izvješća.

Među planiranim aktivnostima je ažuriranje postojeće Okvirne energetske strategije BiH do 2035. godine i njezino usklađivanje s ciljevima Europske unije zbog nove energetske i klimatske politike EU-a.

Prema izvješću, elektroenergetski sustav BiH je tijekom 2022. i 2023. godine radio stabilno i bez većih problema. Razlika ukupne proizvodnje i potrošnje u Bosni i Hercegovini, tj. bilančni suficit u 2022. godini iznosio je 2.978 GWh, što BiH uz Bugarsku svrstava u zemlje koje jedine u jugoistočnoj Europi imaju suficit u bilanci električne energije.

DRŽAVLJANSTVO BiH ZA NOGOMETAŠA SAMARDŽIĆA

Vijeće ministara BiH donijelo je Odluku o sticanju državljanstva Bosne i Hercegovine za Hamzu Samardžića, državljanina Republike Austrije, bosanskohercegovačkog podrijetla.

Preporuka za prijem u bh. državljanstvo dao je Nogometni savez BiH jer se radi o sportašu od osobite koristi za BiH i potencijalnom reprezentativcu muške ‘A’ reprezentativne selekcije Bosne i Hercegovine.

OSIGURAN KONTINUITET U RADU DVA POVJERENSTVA ZA POLIOMIJELITIS

Vijeće ministara BiH, na prijedlog Ministarstva civilnih poslova, donijelo je Odluku o izmjeni Odluke o osnivanju Povjerenstva eksperata za poliomijelitis u Bosni i Hercegovini, s ciljem osiguranja kontinuiteta u njezinom radu.

Za članove Povjerenstva su imenovani Dunja Pejović iz Ministarstva civilnih poslova, doc. dr. sc. med. Nina Rodić Vukmir iz Ministarstva zdravlja i socijalne zaštite Republike Srpske, dr. Feriha Hadžagić Ćatibušić iz Federalnog ministarstva zdravstva i mr. sci. med. prim. dr. Anđa Nikolić iz Odjela za zdravstvo i ostale usluge Brčko distrikta BiH. 

Novi članovi zamijenit će ranije koji su preuzeli nove obveze i više nisu u mogućnosti predstavljati ove institucije u Povjerenstvu eksperata za poliomijelitis u Bosni i Hercegovini.

Prethodno je donesena Odluka o izmjeni Odluke o osnivanju Povjerenstva za certifikaciju eradikacije poliomijelitisa u Bosni i Hercegovini, stručnog tijela na razini BiH.

U Povjerenstvo su imenovani: Mirha Ošijan, uime Ministarstva civilnih poslova, dr. Mia Blažević uime Federalnog ministarstva zdravstva, dr. Jelena Đaković Dević, uime Ministarstva zdravlja i socijalne zaštite Republike Srpske i dr. Jasmina Čehić Ljaljić ispred Odjela za zdravstvo i ostale usluge Brčko distrikta BiH.

VIJEĆA RAK-a

Vijeće ministara BiH razmotrilo je Listu 14 najuspješnijih kandidata u postupku imenovanja članova Vijeća Regulatorne agencije za komunikacije BiH (RAK), na prijedlog Ad hoc povjerenstva Parlamentarne skupštine BiH za provođenje procedure ovog imenovanja. 

U skladu sa Zakonom o komunikacijama Vijeće ministara BiH utvrdilo je Prijedlog liste  sedam kandidata, koji će Ministarstvo komunikacija i prometa uputiti Parlamentarnoj skupštini BiH u proceduru imenovanja.

Na predloženoj listi su: Tomislav Volarić, Tanja Andrić, Iza Razija Mešević, Vjekoslav Čerkez, Damir Šehanović, Alma Čolo i Zoran Žuža. (kraj)