Od sutra u Kantonu Sarajevo u funkciji pet veteranskih ambulanti

Veterani iz pet općina Kantona Sarajevo od sutra će imati mogućnost da se liječe u ambulantama koje su pri domovima zdravlja namijenjene pripadnicima ove populacije.

Ove ambulante će biti u funkciji u centralnim objektima domova zdravlja u Starom Gradu, Centru, Novom Sarajevu, Novom Gradu i Ilidži.

Riječ je o inovativnom pristupu ka unapređenju zdravstvene zaštite braniteljske populacije, kroz formiranje ambulanti i senzibilniji pristup liječenju veterana koji su zadužili domovinu. Njima će biti omogućene određene pogodnosti, koje su zaslužili svojim nemjerljivim doprinosom tokom agresije na Bosnu i Hercegovinu.

Govoreći danas na prigodnom događaju koji je ovim povodom upriličen u Domu zdravlja u Novom Gradu, ministar za boračka pitanja KS Omer Osmanović podsjetio je na trajnu  obavezu vraćanja digniteta braniteljima države. Kroz ovakve projekte, kako je naveo, vlast u KS dokazuje da im je stalo da riješi goruće probleme pripadnike ovih kategorija.

Zahvalio je svima koji su podržali realizaciju ove inicijative – prethodnom i sadašnjem ministru zdravstva KS, menadžmentu Doma zdravlja KS, Zavodu zdravstvenog osiguranja KS na čelu s direktorom Muamerom Kosovcem, jer su prepoznali značaj ovog projekta, te pokazali senzibilitet prema ovoj kategoriji i aktivno se uključili u njegovu realizaciju.

“Na ovaj način vraćamo dostojanstvo i dignitet boračkoj populaciji. Veteranske ambulante smo prepoznali kao nešto što im je potrebno u sistemu primarne zdravstvene zaštite. To je samo jedan od segmenata, s obzirom da u Općoj bolnici pravimo veteranski odjel. Radi se intenzivno i na projektu ‘Dnevna bolnica za PTSP’, te će 12. decembra biti zaključen izbor za izvođača radova. Dakle, osim što Ministarstvo daje sredstva za banjsko liječenje i jednokratne pomoći za liječenje, i u ovaj segment zdravstvene zaštite ulažemo dosta energije i sredstava, kako bi što više pomogli našim veteranima”, naveo je ministar Osmanović.  

Ministar zdravstva Kantona Sarajevo, dr. Enis Hasanović izrazio je zadovoljstvo što je realizirana inicijativa prema kojoj će veteranska populacija imati prioritet prilikom pružanja zdravstvenih usluga.

“Oni će se moći javiti u ove ambulante za bilo koju vrstu usluga, od onih administrativnih, uputnica, do pregleda”, naveo je ministar Hasanović.

Objasnio je da će u momentima kada na uslugu u ovim ambulantama ne budu čekali pripadnici boračke populacije, osoblje pružati usluge i svim drugim pacijentima, kako bi se rasteretile gužve u ambulantama porodične medicine. Još jedna od prednosti ovog projekta, kako je istakao, jeste zapošljavanje mladog medicinskog kadra.

Kako je objasnio direktor JU Dom zdravlja Kantona Sarajevo, dr. Milan Mioković, na ovaj način u djelo je sprovedena inicijativa kantonalnih ministarstva za boračka pitanja i zdravstvo, odnosno kompletne izvršne i zakonodavne vlasti u KS, te menadžmenta Doma zdravlja, da veterani imaju ambulante koje su namijenjene prvenstveno njima.

“U ovim ambulantama pravo da se liječe imat će demobilisani borci i ratni vojni invalidi, odnosno oni koji iz općinskih službi za boračko-invalidsku zaštitu donesu uvjerenja, na osnovu kojih će biti registrovani u timove, i pružat će im se zdravstvena zaštita”, naveo je dr. Mioković.

Kako je dodao, za početak, za rad u veteranskim ambulantama određeno je 10 ljekara i 20 medicinskih sestara, a njihov broj će se prilagođavati shodno potrebama. Smatra da je broj medicinskog osoblja za sada biti dovoljan, s obzirom na to da pripadnici boračke populacije mogu prenijeti svoje kartone u veteranske ambulante, a ako žele, mogu nastaviti liječenje u timovima porodičnih ljekara kod kojih su se i do sada liječili.

“Značaj realizacije ove inicijative je veoma velik, jer je pripadnicima Armije RBiH data veća važnost i na lakši način će moći dobiti zdravstvene usluge”, naveo je dr. Mioković.

Kako je danas najavljeno, uskoro bi i veteranske ambulante trebale biti otvorene i u Vogošći, Hadžićima i Ilijašu, u kojima će biti zaposleno još šest ljekara i 12 medicinskih sestara.