Obnovljen kabinet bosanskog jezika u Prvoj gimnaziji

Načelnik Općine Centar Srđan Mandić i Velida Tinjak, direktorica Javne ustanove „Prva gimnazija Sarajevo“ ozvaničili su završetak projekta opremanja kabineta bosanskog/hrvatskog/srpskog jezika i književnosti u ovoj srednjoškolskoj ustanovi, koja je ove godine obilježila 145 godina rada i postojanja. U opremanju kabineta pomogla je Općina Centar u čijem ovogodišnjem budžetu za ovu namjenu je izdvojen iznos od 3.264 KM.

Zahvaljujući podršci Općine Centar i načelnika Mandića kabinet je sada dobio novi izgled, puno ljepši i ugodniji za boravak naših učenika i osoblja. Osim nastave sada smo u mogućnosti u ovom kabinetu održavati i vannastavne aktivnosti kako bi naše učenike što više zadržali u školi u sigurnijem i ugodnijem okruženju. Ne smijemo zaboraviti na veliku podršku Općine Centar koja traje u kontinuitetu. Također nam je ova lokalna samouprava pružila podršku u opremanju i ostalih kabineta, a posebno smo zahvalni na finansijskoj podršci u organizaciji Gimnazijade nakon dvogodišnje pauze zbog pandemije koronavirusa, objasnila je direktorica Tinjak. 

Za odobreni iznos osim tehničkog opremanja kabineta potrebnim inventarom također je nabavljena i informatička oprema, a dio sredstava iskorišten je za potrebe opremanja kabineta engleskog jezika. 

“Meni predstavlja čast, zadovoljstvo i obavezu da kao odgovorna jedinica lokalne samouprave podržavamo ovakve projekte koji imaju za cilj unapređenje nivoa obrazovanja i poboljšanja uslova za rad kako za učenike tako i za nastavno osoblje. Za ovu općinsku administraciju ulaganje u zdravstvo i školstvo odnosno mlade je prioritet. Gimnazijada je ponovo zaživjela prvenstveno zahvaljujući vašem trudu i inicijativi”, kazao je načelnik učenicima Prve gimnazije. 

Posjeti Prvoj gimnaziji u ime Općine Centar prisustvovala je i pomoćnica načelnika za obrazovanje, društvene djelatnosti, kulturu i sport Lejla Dizdarević.  

Prva gimnazija u Sarajevu najstarija je sekularna srednjoškolska ustanova u Bosni i Hercegovini. Osnovana je 1879. godine ukazom Zemaljske vlade, a odlukom austrijskog cara i ugarskog kralja Franje Josipa. To je bila prva državna srednja škola interkonfesionalnog karaktera koja je, kako je ostalo zapisano, „učenicima svih narodnosti u BiH širom otvorila vrata“.