Obilježeno 20 godina bez Velimira Miloševića – pjesnika za koga su djeca centar svijeta

U Muzeju književnosti i pozorišne umjetnosti BiH večeras je obilježeno 20 godina od smrti Velimira Miloševića, bosanskohercegovačkog i regionalnog pjesnika za djecu te dugogodišnjeg novinara. Prijatelji i poštovaoci njegovog djela upriličili su prigodni program pod nazivom ‘Dvadeset godina bez Velimira Miloševića’, kao omaž tom velikanu pisane riječi.

Velimir Milošević je bio veliki prijatelj i čest gost Muzeja književnosti i pozorišne umjetnosti BiH. Zato je Muzej bio logičan izbor za obilježavanje 20. godišnjice otkako je taj veliki pjesnik napustio ovaj svijet.

Inicijatorica i urednica programa obilježavanja Snježana Galić naglašava da su za Velimira Velju Miloševića djeca bila centar svijeta a smatrao je da bi dječijoj sreći trebalo da bude sve podređeno.

Također je istakla da će u okviru programa pogledati i  emisiju ” “Budilicu po budilicu”, u kojoj učestvuje Veljo sa djecom, kako bi publika osjetila s koliko se senzibiliteta obraćao djeci.

–  Veljo je čovjek koji je umio sa riječima i da utješi i da postakne i djecu i odrasle. Njegova poezija je puna svjetlosti, ljubavi, muzike i mnoge njegove pjesme su uzimali kompozitori, kao što je himna djetinjstva “Djeca su vojska najjača” – kazala je.

Napomenula je i to da je pored 15 knjiga za djecu, Milošević napisao i 15 knjiga za odrasle, među kojima je i njegova posljednja “Ovo je Balkan Draga”, potresno svjedočanstvo o stradanju u Sarajevu, puna bola, ali prožeta tom njegovom energijom i tom iskrom optimizma  koji je u sebi imao.

Galić je istakla da je Miloševiću još 1999. godine Internacionalna liga humanista dala plaketu i proglasila ga humanistom godine.

 – Već 20 godina bez Velje Miloševića, itekako osjećamo svi mi koji se bavimo djecom, ali i djeca.  Mnogi su odrastali uz njegove stihove. Mi smo se pomlađivali, a oni su odrastali. Osjeti se to, jer Veljo je pronalazio način da uđe i u seoske sredine. On je obilazio sve gradove, mogu da kažem, u BiH i sela – kazala je.

Na kraju je dodala da se Veljo umio obrati djetetu te da su njegove pjesme zastupljene u lektirama, čitankama, antologijama te da su  i prevedene na više svjetskih jezika.

Svoja sjećanja sa publikom podijelili su Bisera Alikadić, Nijaz Memić, Zlata Jurić, Dejan Garić i Snježana Galić. U muzičkom dijelu učestvovale su djevojčica Uma Handan, vokalna solistica iz Tarčina, pod mentorstvom Zlaje Bostandžića rukovodioca hora Princess krofne.

Kao član Društva pisaca BiH Velimir Milošević pokrenuo je 1962. godine, zajedno s Huseinom Tahmiščićem, Ahmetom Hromadžićem, Izetom Sarajlićem i Vladimirom Čerkezom, međunarodnu književnu manifestaciju “Sarajevski dani poezije”.

Velimir Milošević rođen je 15. februara 1937. godine u Verićima kod Peći na Kosovu, gdje je završio osnovnu školu. Gimnaziju i Filozofski fakultet završio je u Sarajevu. Preminuo je u Sarajevu 21. oktobra 2004. godine.