“Non-paper” pokrenuo stare strahove o ratu (TVSA/VIDEO)
Navodni “non-paper” koji je, po tvrdnjama više izvora, premijer Slovenije Janez Janša uputio u Brisel, ponovo je pokrenuo stare strahove o ratu i prekrajanju granica na Balkanu. Navodna ideja slovenske vlade o podjeli BiH po etničkim granicama, danima je jedna od glavnih vijesti u regionu. Ovim povodom organizirana je i online konferencija sa samo jednom temom refleksije ovog dokumenta na odnose u regionu.
Na konferenciji su govorili Roman Jakič, bivši ministar odbrane Slovenije, Vesna Pusić, bivša ministrica vanjskih i europskih poslova Hrvatske, Predrag Kojović, predsjednik Naše stranke i član Parlamentarne skupštine Bosne i Hercegovine, Emil Kirjas, potpredsjednik Liberalne internacionale i nekadašnji zvaničnik Ministarstva vanjskih poslova Sjeverne Makedonije.
Sadržaj non – paper-a je veoma opasan i predstavlja radikalne stanove evropskih desničara koje žele predstaviti Bosnu i Hercegovinu kao uporište islamskog ektremizma. Treba znati da su granice republika jedina stvar koja je preživjela raspad Jugoslavije, a da se mitom o navodnom radikalnom islamu nastoji dobiti podrška za raspad Bosne I Hercegovine, istakla je Vesna Pusić bivša ministrica vanjskih poslova Hrvatske.
“Nemojte imati dvojbe ovaj dokument nije put za konačni raspad bivše Jugoslavije nego prvi korak preuređenja odnosa i disolucije Evrope” ,rekla je Vesna Pusić, bivša ministrica vanjskih poslova evropskih poslova Hrvatske.
A promjenu odnosa u Evropi kako je rečeno prije svega želi evropska radikalna desnica prije svih predsjednik Mađarske Orban, a ovim stavovima odavno je blizak premijer Slovenije Janeš Janša bivši marsista i ljevičar. NIje bezalen ni stav Predsjednika Francuske Manuela Macrona koji je krajem 2019. godine izjavio da je Bosna I Hercegovina tempirana bomba koja kuca tik uz Hrvatsku, aludirajući na povratak boraca ISIL-a sa Sirijskih ratišta. Sve ove teze idu na ruku snagama koje žele raspad zemlje.
“Ja bih vas podsjetio na dogovor Milošević Tuđman koji je isto bio non paper koji je rezultirao agresijom na BOsnu I Hercegovinu I više od 100.000 mrtvih i million raseljenih, reka je Peđa Kojević, predsjednik Naše stranke.
HItna reakcija američke adminiscije I saopćenje ambadade u Sarajevu da se granice u regionu ne mogu mijenjati, ukazuju da je afera shvaćena ozbiljno u diplomatskim krugovima.
“Američka administarcija je svjesna koliko je važno suprotastaviti se ovakvim provokacijama. i sigurno je bila vođena onim što su objavile američke tajne službe koje predviđaju do 2040 pad nekih demokratija među kojima su bi one u jugoistočnoj Evropi ,istakao je Emil Kirjas, nekadašnji zvaničnik ministarstva vanjskih poslova Sjeverne Makedonije.
Dok je američka diplomatija odmah reagirala odgovor Rusije došao je kasnije.
Jedan od šokantnih detalja non peper-a je i taj što se nakon raspada ostavlja deset godina maloj bošnjačkoj republici da uredi svoje drušvo, pa bi se onda donijela odluka da li ovu zemlju treba primiti u Evropsku uniju. Jedna od pretpostavki je da bi se ova republika mogla okrenuti radikalnom islamu.
“Građani BiH su veoma uznemireni zbog ovog dokumenta. Dobio nsam dosta poruka ljudi su spremni braniti ovu zemlju. Zbog toga mislim da je neophodno izvršiti Međunarodni pritisak na sve političke lidere u Bosni I Hercegovini u regionu i Evropi da javno kažu šta misle o sadžaju ovog dokumenta”, rekao je Kojević.
Priče o prekrajanju granica motivirane su i ekonomskoj neizvjesnosti u pod covid društvu i nastojanjem da se stekne popularnost pred domaćoj javnosti naglašno je na konferenciji. Samo tri sedmice prije nego je otkriveno postojanje non papera ministar odbrane Bugarske prezentirao je šokantan video na kome najavljuje prekrajanje granica na Balkanu, na štetu Makedonije i Srbije. Siptomatično je što se radi o zemlji koja je članica NATO Saveza.
Namik Vatrenjak, TVSA