Federalni premijer Nermin Nikšić izjavio je da je Vlada Federacije BiH danas usvojila Nacrt zakona o fiskalizaciji finansijskih transakcija u Federaciji BiH što predstavlja prvi i ključni korak u fiskalnoj reformi.
Nakon hitne tematske sjednice Vlade Federacije BiH o fiskalnoj reformi, Nikšić je istakao da se na primjeru omogućavanja isplate jednokratnih pomoći radnicima pokazalo da ne postoji spremnost poslodavaca za odricanje te da ne vjeruje da bi smanjivanje doprinosa dovelo do velikog rasta zaposlenosti.
Pojasnio je da bi usvajanje Zakona o fiskalizaciji finansijskih transakcija u Parlamentu FBiH trebalo biti okončano u ovoj godini čime bi bili definisani stručni postupci stvaranja platforme za online fiskalizaciju u realnom vremenu, a njegovom implementacijom postali bi tek druga zemlja u Evropi koja ima taj sistem.
Nikšić je najavio da će Vlada pratiti budžetske prihode i na osnovu toga donositi odluke koje će omogućiti izmjene Zakona o doprinosima s ciljem rasterećenja poslodavaca i poboljšanja statusa radnika.
Dodao je da je razmatran i Zakon o dopunama Zakona o porezu na dohodak koji će po skraćenom postupku biti upućen u Parlament FBiH, a koji u odnosu na Zakon o radu FBiH i stečena radnička prava kao neoporezivu kategoriju uvodi radni učinak radnika.
Nikšić je precizirao da će usvajanje tog zakona stvoriti pretpostavke da do kraja godine Vlada FBiH donese uredbu o obaveznim minimalnim primanjima radnika kojom će zaštiti oko 270.000 radnika koji po podacima Porezne uprave FBiH imaju primanja manja od 1.000 KM.
Naglasio je da je donesena i Uredba o isplati jednokratne pomoći za penzionere koja neće čekati rebalans budžeta i bit će realizovana u najkraćem mogućem roku u toku novembra.
Naveo je da to iziskuje sredstva od 37 miliona KM koja su osigurana preraspodjelom unutar budžetskih korisnika.
Nikšić je također naglasio da se Vlada prema budžetu Federacije BiH odnosi vrlo odgovorno i da se nije zadužila ni marku mimo onoga što je planirano budžetom na prihodovnoj strani.
Dopremijer Federacije BiH i federalni ministar financija Toni Kraljević kazao je da utvrđeni Nacrt Zakona o fiskalizaciji transakcija ima za cilj suzbijanje utaje poreza, maksimalno minimiziranje tog neformalnog tržišta, kao i suzbijanje nelojalne konkurencije.
– Ako vi fiskalizirate, vaš komšija se bavi istim biznisom i ne fiskalizira, može biti cjenovno povoljniji u odnosu na vas, što znači nelojalna konkurencija – pojasnio je.
Kraljević je govorio i o edukativnoj komponenti, definiranju i animiranju potrošača i podizanju svijesti, te o važnosti preuzimanja računa, a isto tako i o unaprjeđenju postupaka samog poreznog nadzora.
Napomenuo je da će implementacija tog zakona omogućiti elektronsko evidentiranje podataka, što znači i da donosi novost koja se zove Centralna platforma za fiskalizaciju.
Dodao je da njome upravlja Porezna uprava FBiH, koja je kolektor i posrednik svih podataka koje dolaze iz elektronskih fiskalnih sistema, što maksimizira i nadzor i kontrolu te sprječava poreznu utaju.
– Naravno, krajnji cilj je poboljšanje naplate javnih prihoda, odnosno punjenje prihodovne strane budžeta, ali i discipliniranje cijelog tog sistema – kazao je.
Osvrnuo se i na dopune Zakona porezna na dohodak, kojim s omogućava izuzeće dijela prihoda od poreznog opterećenja, kako bi se dala mogućnost poslodavcima da svoje zaposlenike mogu honorirati kroz dio bez porezne presije.
– Taj zakon je temporalnog karaktera, nadam se da će to biti od 1. januara do 31. decembra 2025. godine. Temporalnost ovog zakona jasno upućuje na opredijeljenost Vlade FBiH na kompletiranje onoga što nazivamo porezna reforma, a što smo danas krenuli sa online fiskalizacijom – objasnio je Kraljević.
Na kraju je još dodao da penzioneri neće biti taoci usvajanja budžeta te da je iz ušteda kreirana akumulacija iz koje će biti isplaćena jednokratna pomoć za penzionere.
Postojeći sistem fiskalizacije baziran na Zakonu o fiskalnim sistema iz 2009. godine, koji se implementira od 2010. do 2011. godine.
– I kada se okrenemo unazad 15 godina, možete zamisliti koliko je, u tehničko-tehnološkom smislu, evoluiranju, razvoju informacijskih tehnologija i digitalnom poslovanju, postojeći pravni okvir postao tijesan i kompatibilan sa svim tim tehnološkim iskoracima – kazao je ministar Kraljević te dodao da je aktuelna Vlada FBiH fiskalnu reformu nametnula kao prioritet.
Dodao je da ovo danas ne bi mogli nazvati set fiskalnih zakona, s obzirom da je fiskalna reforma najsloženija reforma u svakoj državi, te da je to proces, a da svaki proces ima svoje etape.
– Ovo je prva faza u tom procesu – zaključio je ministar finansija FBiH Toni Kraljević.
Zamjenik premijera Federacije BiH i federalni ministar razvoja, poduzetništva i obrta Vojin Mijatović izjavio je da od 1. januara naredne godine nijedan poslodavac u Federaciji BiH neće moći isplatiti primanja manja od 1.200 KM.
Mijatović je naveo da će, nakon usvajanja Zakona o izmjenama i dopunama Zakona o dohotku FBiH u Parlamentu, Vlada na prvoj narednoj sjednici usvojiti Uredbu o obaveznim mjesečnim primanjima radnika u FBiH kojom će to biti regulisano.
Dodao je da su procjene pokazale da se na crnom tržištu u FBiH gube milijarde KM i da će stupanje na snagu Zakona o fiskalizaciji finansijskih transakcija u Federaciji BiH polovinom 2025. značiti kraj za one poslodavce koji ne izdaju fiskalne račune.
Mijatović je istakao da će to značiti dodatne prihode za Federaciju BiH koji bi trebali nadoknaditi pad zbog smanjenja doprinosa ali i stvoriti rezervu za razvojnu komponentu budžeta.
Pojasnio je da se ova Vlada FBiH zadužuje u skladu sa prihodovnom stranom okvira budžeta za ovu godinu, a da je trogodišnji plan zaduženja po kojem sad rade usvojila Vlada koju je vodio Fadil Novalić.