32. godišnjica nezavisnosti BiH, pregovori bez dogovora u iščekivanju odluke EU o otvaranju pregovora s BiH, Izmjene izbornog zakona BiH, ove i ostale događaje koji su obilježili proteklu sedmicu komentira univerzitetska profesorica s Fakulteta političkih nauka UNSA Nermina Mujagić.
Prof. dr. Nermina Mujagić rođena je 1974. godine u Višegradu. Osnovno i srednje obrazovanje završila je u Sarajevu. Diplomirala je na Fakultetu političkih nauka Univerziteta u Sarajevu iz oblasti žurnalistike, magistrirala I doktorirala u oblasti političkih nauka. Na postdoktorskom studiju na Fakultetu za družbene vede Univerziteta u Ljubljani, odsjek Kulturologije, istraživala je kulturu konflikata, u vezi sukoba oko Piranskog zaljeva između Hrvatske i Slovenije.
Za redovnu profesoricu izabrana je 2017. godine. Dobitnica je prestižne Fulbright stipendije, koju je realizirala na univerzitetima u Ohiou, SAD, gdje je izvodila predmet Politički konflikti na Balkanu.
Polja njenog istraživanja su: društveni i politički konflikti, mitologija, kultura ljudskih prava i civilno društvo, građanske vrline, mediji i demokratizacija javne sfere. Njeni naučni i stručni radovi objavljeni su u različitim domaćim i inozemnim časopisima.
Članica je Odbora za političke nauke Akademije nauka i umjetnosti Bosne i Hercegovine.
Građani BiH su predugo čekali, vrijeme je za otvaranje pregovora- poručili su Antonio Tajani i Alexander Schallenberg, šefovi diplomatija Italije i Austrije, koji borave u BiH. Svjedočimo diplomatskoj ofanzivi evropskih zvaničnika, u BiH je i Analena Berbok, ministrica vanjskih poslova Njemačke. S druge strane, manje od 20 dana do odluke Evropskog vijeća o otvaranju pregovora s BiH – državna koalicija u BiH nije isporučila sve uvjete- dva od tri potrebna?
„Kompletna ova priča o europskom integrisanju Bosne i Hercegovine mislim da je važna, zato što prije svega vraća nadu bosanskohercegovačkim građanima, mi smo faktički zadnju deceniju živjeli u nekom mraku, blokadama, živjeli smo taj status quo, bez neke orjentacije i slično tome. S druge strane kada govorimo o ulasku BiH u EU na bilo koji način, ovo je početna faza. Te momente moramo posmatrati u kontekstu raspoloženja članica EU, nisu one uvijek raspoložene da pričaju o politici proširenja i sama činjenica da su se otvorili prema nama za nas je važna“, kaže Mujagić.
Cijelu emisiju pogledajte na YouTube kanalu TVSA.